Yunanistan Haber

Suudi Mevkidaşına Türkiye’yi Şikayet Etti

Dışişleri Bakanı Dendias, Suudi mevkidaşına, “Yunanistan savaş tehdidi altında” diyerek Türkiye’yi şikayet etti.

Dışişleri Bakanı Dendias, Suudi mevkidaşına, “Yunanistan savaş tehdidi altında” diyerek Türkiye’yi şikayet etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan El Suud, Atina’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü. İki bakanın görüşme sonrası yaptığı açıklamalarda Dendias, Türkiye’ye yönelik şikayetlerde bulundu.

Dendias, savunma ve ekonomi alanlarında iş birliği için yeni anlaşmalar üzerinde de çalıştıklarını belirterek, Faysal bin Ferhan Al Suud’a hitaben “Suudi Arabistan’dan bir heyetin, ilgi çekici ve gelişmekte olan bölgedeki yatırım imkanlarını incelemek üzere, yakın bir zamanda Dedeağaç’ı ziyaret etmesine yönelik verdiği sözden ötürü teşekkür etmek isterim.” diye konuştu.

İki ülke arasında savunma, ekonomi, yatırım, kültürel ve uluslararası platformlarda ortak faaliyetleri içeren görüşmelerinin yanı sıra, iki bakanın Doğu Akdeniz ve Körfez ülkelerindeki son gelişmeleri de gözden geçirdikleri belirtiliyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın, Suudi mevkidaşı ile görüştükten sonra yaptığı açıklamalarda özellikle Türkiye’ye yönelik şikayetleri dikkat çekti.

Dendias, “Türkiye’nin bölgede bugüne dek görülmemiş derecede büyük boyutlar kazanan saldırgan bir siyaset izlediğinden” söz etti. Dendias, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Yunan adalarının silahlardan arındırılmaması halinde bu adaların egemenliklerinin tartışılmaya açılması gerektiği” şeklindeki son açıklamalarını buna örnek gösterdi ve Türkiye’nin gerçekleri kasıtlı olarak saptırdığını öne sürdü.

“Yunanistan savaş tehdidi altındadır” ifadesini kullanan Dendias, “Yunan adaları karşısında en büyük çıkartma birlikleri konuşlandırılırken Türk yetkililerin Yunan adalarının savunma amaçlı silahlanmalarına karşı çıkması ve egemenliklerinden şüphe etmesi mantıksızlık örneğidir” dedi.

Yunan Bakan, “Türkiye her defasında uluslararası hukuk kurallarına saygılı olduğundan söz ediyorsa bunu kanıtlaması ve icraatte de göstermesi için bazı basit adımlar atabilir… Mesela, Yunanistan’a yönelik ‘casus belli’ (savaş nedeni) tehdidini kaldırmasını ve Libya ile imzaladığı hukuksuz deniz yetki alanları memorandumunu iptal etmesini öneriyorum” diye konuştu.

Son olarak Dendias, Suudi Arabistan’dan bir heyetin yakın gelecekte Batı Trakya bölgesindeki yatırım konularını görüşmek üzere Dedeağaç’ı ziyaret edeceğini kaydetti.

Dendias, “Türk hükümetinin Trakya’daki (Batı) Müslüman azınlık hakkındaki gerçekleri çarpıtmak için kabul edilemez ve destekleyici olmayan çabalarına karşı, Suudi Arabistan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bu konuda Yunanistan’a verdiği desteği memnuniyetle karşılıyoruz” İfadelerini kullandı.

Faysal bin Ferhan ise gerek Yunanistan gerekse Suudi Arabistan’ın bölgede barış ve istikrarın korunması amacıyla uluslararası hukuka saygı gösterdiklerini söylemekle yetindi ve iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin sürdürülmesindeki yararlardan söz etti.

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu