Editörün YazılarıYunanistan Haber

Yunanistan’da Haftalık Çalışma Günü Altıya Çıkıyor, Hükümet Uzatmaları Oynuyor!

Yunanistan’da halk ipin neresinden tutacağını şaşırmış vaziyette. Kalifiye iş gücü sıkıntısı, Yunanistan’ın başını ağrıtıyor. İşveren ise ekonomik krizden faydalanarak işçileri bir parça ekmeye çalıştırıyor.

İşçi maaşı: 830 euroluk asgari ücret

Ortalama kira: 350 euro (Taşrada) Başkent ve büyük şehirler hariç.

Elektirik-su: 70-150 euro

Telefon: ???

Sosyal ve sağlık sigortasını kaç kişi nasıl ödeyebiliyor?

Hane masrafları-yiyecek-içecek: ???

Çocuklu aileler: ???

Vergiler: ???

Yunanistan’da hemen her alanda eleman sıkıntısı yaşanıyor. Şu an iktidarda olan Miçotakis hükümeti de çare olarak haftalık mesai günü sayısını beşten altıya yükseltiyor.

Yunanistan içine düştüğü ekonomik dar boğazdan bir türlü kurtulamıyor. Ülke içinde cari açık giderek tehlikeli boyutlara ulaşırken, halkın alım gücü her geçen gün zayıflarken, on beş yıl süren ekonomik kriz ve zorlu koşullara sahip üç kurtarma paketinin ardından Yunanistan’da istihdam piyasası artık sıkı bir şekilde düzenlenmiyor.

Toplu iş sözleşmeleri yıllardır dondurulmuş durumda. Pek çok işyerinde, çalışanlar bireysel iş sözleşmeleriyle çalışıyor. Haftalık 40 saatlik çalışma süresi hala geçerli olmakla birlikte, işverenlerin sınırlı bir süre için günde iki saate kadar ücretsiz fazla mesai talep etmelerine ve karşılığında daha fazla izin günü teklif etmelerine imkan veriliyor.

Teoride bu, gönüllülük esasına dayanıyor. Ancak birçok şirkette çalışanlar, herhangi ek izin günü veya ek ödeme almadan uzun saatler çalışmaya zorlanıyor. İş kanununa uygunluk, giderek daha az sayıda personele sahip olan yetkililer tarafından nadiren gözetiliyor.

Ayrıca denetim mekanizmalarının etkin bir şekilde işletilmesi, Başbakan Kiriakos Miçotakis yönetimindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi hükümetinin öncelikleri arasında yer almıyor.

Haftada altı günlük mesai yasasından önce de Yunanlar, AB’de “emeğin kahramanları” konumundaydı. Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu EUROSTAT’ın rakamlarına göre, Yunanlar haftada ortalama 41 saat ile diğer tüm AB vatandaşlarından daha uzun süre çalışıyor ve bunun karşılığında oldukça düşük ücret alıyorlar.

Yunanistan, 830 euroluk asgari ücretle AB ülkeleri listesinde 15’inci sırada yer alıyor. Hatta satın alma gücü açısından Yunanistan, Avrupa Birliği genelinde sondan bir önceki ülke konumunda.

1 Temmuz 2024’ten itibaren de sanayi, perakende, tarım ve bazı hizmet sektörlerinde çalışan pek çok kişi, işverenleri isterse haftada altı gün çalışmak zorunda kalacak. Altıncı gün için günlük yevmiyenin yüzde 40’ı oranında bir ek ödeme yapılacak. Turizm ve yiyecek içecek sektörlerinde, haftada beş günlük mesai uygulaması zaten 2023 yılında tarihe karışmıştı. Şimdi bunu diğer sektörler takip edecek.

Kısacası Yunanistan halen ekonomik krizin pençesinde uzatmalara oynuyor. Halkın hanelerin patlama noktasına geldiği Yunanistan’da silahlanma ise tam gaz devam ediyor.

Miçotakis hükümeti, Türkiye ile silahlanma yarışına girmiş durumdayken, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa Yunalıların “kanını” emmeye devam ediyor.

Biz Batı Trakya Türklerinde bir Atasözü vardır;

“İBRAAAMMMM!!!

BU DÜĞÜN BU KAMIŞLA ÇIKMAZ !”

blank

 

Haberin devamını oku

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu