Yunanistan Haber

Yunanistan-Libya Arasında Yeni Kriz!

Libya, Girit'in güneyinde sismik araştırma girişimi nedeniyle Yunanistan'ı kınadı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt gecikmedi.

Libya, Girit’in güneyinde sismik araştırma girişimi nedeniyle Yunanistan’ı kınadı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt gecikmedi.

Libya Dışişleri Bakanlığı, Atina yönetiminin, Akdeniz’de Libya – Yunanistan deniz sınırlarında, petrol ve doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleri için uluslararası şirketlerle anlaşmasını kınadı.

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan’ın ülkede yaşanan “krizi fırsat bilerek”, deniz yetki alanları konusunda kendi tutumunu Libya’ya dayatmak hedefiyle, tartışmalı bölgelerde sismik araştırma yapmak için uluslararası şirketlerle anlaştığı kaydedildi.

Açıklamada “Libya Dışişleri Bakanlığı, Girit Adası’nın güneyi ve güneybatısında arama faaliyetleri konusundaki tutumu dolayısıyla Yunanistan’ı uyarmış, kınamış ve resmi olarak protesto etmiştir” ifadelerine yer verildi.

Libya’nın deniz yetki alanları ve egemenliğini mümkün olan bütün kanuni ve diplomatik yollarla koruyacağı vurgulanan açıklamada, söz konusu adımın Atina yönetiminin tartışmalı bölgelerde arama faaliyetleriyle ilgili raporların doğruluğunun belirlenmesinin ardından atıldığı kaydedildi.

Yunanistan’ın bir süre önce Girit’in güneyinde sismik araştırma sahasını genişletmeyi planladığı belirtilmişti.

SKAI TV’ye konuşan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, ExxonMobil tarafından Girit’in güneyinde yapılan sismik araştırmaların sahasının güneye doğru genişletileceğine ilişkin haberleri teyit ederek, bu genişlemenin başlangıçtaki plan çerçevesinde yapıldığını ileri sürmüştü.

Araştırmanın “SANCO SWIFT” isimli gemiyle yapılacağı aktarılmıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Libya’ya yanıt gecikmedi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan, uluslararası hukuka ve Deniz Hukukuna tam saygı duyarak egemenlik haklarını kullanıyor.” İfadelerine yer verilirken, “Libya geçiş hükümetinin yükümlülüğü, ülkeyi bir an önce seçimlere götürmek.” Olduğuna da vurgu yapılıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması aşağıdaki gibidir.

“Uluslararası Hukukun ve Deniz Hukukunun temel kurallarını hiçe sayan ve atlatan yasa dışı ve var olmayan ‘muhtıralar’ akdedenlerin aksine, Yunanistan, uluslararası hukuka ve Deniz Hukukuna tam saygı duyarak egemenlik haklarını kullanıyor.

Mısır ve İtalya ile MEB sınırlarında da yaptığı bir şey. Libya geçiş hükümetinin yükümlülüğü, ülkeyi bir an önce seçimlere götürmek.

Geçerli Uluslararası Anlaşmalar imzalamak için meşruiyet ve yetkinliğe sahip seçilmiş bir Libya hükümeti ile dürüstlük ve karşılıklı saygı ruhu içinde ve her zaman Uluslararası Hukuk ve Deniz Hukuku kuralları çerçevesinde çalışma yönüne doğru bakıyoruz. 2020 Libya’da Siyasi Diyalog Forumu’nun (LPDF) Yol Haritasına uygun olarak.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu