Yunanistan Haber

Yunanistan Küçülüyor! Meriç (Evros) Bölgesindeki Rakamlar Trajik!

Yunanistan küçülüyor! Meriç (Evros) bölgesindeki rakamlar trajik: vilayetin çoğu bölgesindeki demografik çöküş geri döndürülemez.

Yunanistan küçülüyor! Meriç (Evros) bölgesindeki rakamlar trajik: vilayetin çoğu bölgesindeki demografik çöküş geri döndürülemez. Yaşamın boşaldığı alanlarda durum 2019’dan itibaren önemli ölçüde kötüleşti.

Yunanistan nüfusunda Meriç (Evros) ilinin Belediye birimleri de dahil olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerindeki demografik durumun “geri dönülemez” olduğu değerlendiriliyor.

Teselya Üniversitesi Profesörleri Viron Kocamanis ve Vasilis Pappas’ın editörlüğünü yaptığı “Demografik Gençlik”in son yayınlanan analizi, “yarını” yokmuş gibi görünen bölgeleri, sundukları doğal doğum/ölüm dengeleri ve yaşlanan yaş kompozisyonu ile ele alıyor. Geriye kalan nüfus, 20-30 yıl sonra daimi ikamet edenlerin varlığını tahmin etmeye yer bırakmıyor.

Ortaya çıkan bu veriler ve sonuçlar, 2014’ten 2019’a kadar olan altı yıla, yani Kovid-19 öncesi döneme atıfta bulunuyor. Son olarak yapılan değerlendirmede ise, Kovid sonrası yaşamın boşaldığı alanlar için durumun 2019’dan itibaren önemli ölçüde kötüleştiği yönünde.

Yunanistan Araştırma ve Yenilik Vakfı (ELIDEK) tarafından finanse edilen “Yunanistan’da Araştırma ve Uygulamada Demografik Projeler” araştırma programının Demografi Profesörü ve Bilimsel Yöneticisi Viron Kocamanis şunları belirterek tehlike çanlarını çalıyor:

“Ulusal ortalamaların da iyimser olmadığını, Ancak ülkenin belirli coğrafi birimleri için durum daha da kaygı verici. Durum yatay tedbirlerle ele alınmaz; doğurganlık, ölümlülük, iç veya dış göç gibi sadece temel bileşenler değil, her bölgenin bir dizi özelliği de dikkate alınmalıdır. Sorun çok faktörlü ve kesinlikle krizin son on yılından değil, bölgesel kalkınma tahminleri ve demografik politikalardan yoksun savaş sonrası politikaların sonucudur.

Son yıllarda politikacılarımız bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başladı. Alınan tedbirler, sadece yatay oldukları için değil, aynı zamanda parça parça ve tamamlayıcı mahiyette oldukları için de etkili olamaz ve kesinlikle yapılması gerekenlerle örtüşmez; bu, yapılanları aynı seviyeye getirdiğimiz anlamına gelmez.”

Meriç (Evros) ilinde, altı yıllık ortalamalara göre, 2014-2019 dönemi için en yüksek negatif doğum/ölüm dengesi, Kumçiftliği (Orestiada) bölgesi Trigono Belediye biriminde gerçekleşti ve onu Tokmakköy (Metaksades) Belediye birimi izledi.

Meriç ili rakamlarla:  

Tokmakköy (Metaksades) Belediye birimi: 1 / 12

Sarıhisar (Kiprinos) Belediye birimi: 1 / 9

Bosna (Visa) Belediye birimi: 1 / 6,4

Saltıkköy (Orfea) Belediye birimi: 1 / 4

Bıdıklı (Tihero) Belediye birimi: 1 / 3,6

Sofulu (Sufli) Belediye birimi: 1 / 3

Ferecik (Feres) Belediye birimi: 1 / 2,7

Dimetoka (Didimotiho) Belediye birimi: 1 / 2

Semadirek (Samothraki) Belediye birimi: 1 / 1,8

Kumçiftliği (Orestiada) Belediye birimi: 1 / 1,25

Dedeağaç (Aleksandrupolis) Belediye birimi: 1 / 1

Yukarıdaki rakamların gösterdiği gibi, doğal dengeler hiçbir yerde olumlu değildir, yani doğumlar ölümlerden daha fazladır, Dedeağaç ve Kumçiftliği’nde bir şekilde kontrolde tutulabildiği görünmektedir, ancak vilayetin en büyük iki şehrinde (Dedeağaç ve Kumçiftliği) bile nüfus artışı eğilimi göstermemektedir.

İlgili tablodan da görülebileceği gibi en büyük sorun Kuzey Meriç (Evros) yani Kumçiftliği ve Dimetoka (Didimoticho) bölgeleri ile karşı karşıya iken, Sofulu (Sufli) Belediyesi’nde daha fazla, Dedeağaç Belediyesi’nde ise daha az ciddi bir sorun bulunmaktadır.

Buna ek olarak, her ikisinde de mevcut değerlendirme, nüfusun ülkenin diğer bölgelerinden gelen sakinlerin gelmesiyle yenilenmediği, ancak bir miktar istikrar veya hatta muhtemelen hafif bir artış göstermeleri durumunda demografik yapının yenilenmediği yönündedir. Dedeağaç’ta bu durum, Kuzeye doğru en yakın şehir merkezlerinde yaşayan sakinlerin veya Dedeağaç’a kalıcı yerleşim için Güneye doğru aşağı gelen Kuzey Meriç sakinlerinin hareketlerinden kaynaklanmaktadır.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu