Türkiye | Dünya

“Yunan İsyanı ve Vahşet: Tripoliçe Katliamı Paneli”

Ankara'da Türk Tarih Kurumu konferans salonunda "Yunan İsyanı ve Vahşet: Tripoliçe Katliamı" Paneli gerçekleştirilecek.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından 12 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da Türk Tarih Kurumu konferans salonunda “Yunan İsyanı ve Vahşet: Tripoliçe Katliamı” Paneli gerçekleştirilecek.

Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Osmanlı’nın iç meselesi gibi algılanan 1821 Rum İsyanı, kısa sürede Avrupa’nın en önemli gündem maddelerinden biri olmuştur. Kin ve öfke dolu Rum çetelerinin yaptıkları katliamlarda 40 bin insan akıl almaz bir şekilde öldürülmüş, köle olarak satılmış ve daha türlü türlü işkencelere maruz kalmıştır. Asırlar boyunca Mora’yı yurt edinmiş Türkler de sistematik işkencelere maruz kalmış ve yok edilmişlerdir. Bu süreçte Mora Eyaleti’nin yönetim merkezi olan Tripoliçe ise bu vahşete tanıklık etmiştir.

Bu bağlamda, 12 Aralık 2022 tarihinde Kurumumuz tarafından düzenlenecek olan “Yunan İsyanı ve Vahşet: Tripoliçe Katliamı Paneli”nde Prof. Dr. Levent Kayapınar “Yunan İsyanı ve Tripoliçe Katliamı”, Prof. Dr. Ali Fuat Örenç “Mora’da Tripoliçe Katliamı”, Doç. Dr. İbrahim Alper Arısoy “Mora İsyanının Temel Dinamikleri”, Doç. Dr. Yiğit Anıl Güzelipek “Uluslararası Hukuk, Soykırım ve Tripoliçe Katliamı” başlıklı sunumlarıyla katkı sunacaktır.”

Kaynak: TTK

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu