Yunanistan Haber

Yunan F-16 Savaş Uçakları “TCG Anadolu”nun Benzeri Olan İspanyol “Huan Carlos” İle Eğitim Yapıyor

“Huan Carlos gemisi, Türkiye'nin kendi mini uçak gemisini inşa ettiği “TCG Anadolu” ile aynı gemi olduğu dikkatimizden kaçmamalı."

Yunanistan Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, “Huan Carlos” mini uçak gemisi, bir firkateyn ve bir genel destek gemisini Mora’nın güneyine getiren İspanyol Donanması ile ortak eğitim tatbikata başladı.

Atina, Mora’nın güneyinde ilgili bir NOTAM ile belirlenen bölgede, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait 2 adet F-16 savaş uçağı ve İspanyol Huan Carlos mini uçak gemisinden kalkan 2 adet Harrier savaş uçağı ile birlikte hava muharebesinde eğitim uçuşu gerçekleştirdiler.

4 Şubat yarın ortak tatbikatın ikinci gününde senaryo gereği, Yunanistan’a ait 1 adet Apache saldırı helikopteri, 1 adet Chinook ağır nakliye helikopteri Girit’in Maleme bölgesine gitmeye çalışacak, İspanyol Huan Carlos mini uçak gemisinden kalkacak olan 4 adet Harrier savaş uçağı, “yavaş hareket eden koruma” taktiği ile helikopterleri engellemeye çalışacak. Ancak iki Yunan helikopterini koruma görevi ise 2 adet F-16 savaş uçağı tarafından yapılacak.

Yunan Donanması ise İspanyol Huan Carlos mini uçak gemisi ile birlikte eğitim tatbikatı icra edecek. Bu nedenle her iki ülkeye ait gemiler NOTAM ile belirlenen bölgede bulunuyor.

Yunan basını ispanya ile birlikte yapılan bu eğitim tatbikatı hakkında şu yorumu yapıyor:

“Huan Carlos gemisi, Türkiye’nin kendi mini uçak gemisini inşa ettiği “TCG Anadolu” ile aynı gemi olduğu dikkatimizden kaçmamalı. Ordunun yüksek komuta kademesi bu tatbikatın değerinin ötesinde, kaydedilen görsel materyali de kullanmaya hazır olmalı.

Arka planda ” TCG Anadolu” adlı geminin “ikizi” olan İspanyol Huan Carlos mini uçak gemisi ile birlikte Yunan savaş uçaklarının görüntüleri Ankara’da yaratacağı yankılar kolayca anlaşılabilir. Barış zamanı psikolojik operasyonlarda uzmanlaşan bizler çok daha fazlasını söyleyebilir ve yazabiliriz….”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu