Yunanistan Haber

Yunan Basını Yazdı, Yunanistan 22. Türkiye 3. Sırada

“Avustralya Lowy Enstitüsü'nün rapor ettiği 66 ülke arasında Yunanistan 22. sıraya gerilerken, Türkiye ise 3. sıraya yükseldi.

Yunan basını, Avustralya Lowy Enstitüsü’nün yayınladığı “Küresel Diplomasi Endeksi” isimli raporda yer alan verileri sayfalarına taşıdı ve okuyucularla paylaştı. Avustralya Enstitüsü’ne Göre Yunanistan’ın Yurt Dışındaki Diplomatik temsili düşerken, Türkiye’nin temsilciliği yükseliyor.

Konuya ilişkin Yunan basınında yer alan haberde özetle şu ifadeler kullanılıyor:

“Avustralya Lowy Enstitüsü’nün rapor ettiği 66 ülke arasında Yunanistan 22. sıraya gerilerken, Türkiye ise 3. sıraya yükseldi.

G20 ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) başta olmak üzere, dünyadaki en önemli diplomatik ağları belirlemek üzere Avustralya Lowy Enstitüsü’nün yayınladığı “Küresel Diplomasi Endeksi” isimli raporda Yunanistan, yurt dışında 134 misyon bildirerek bir sıra gerileyerek 22. sırada yer alıyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan verilere göre, yurt dışındaki bu 134 misyondan Yunanistan’ın dünya çapında 87 misyonu, Büyükelçiliği ve Konsolosluğu bulunuyor.

Yunan tarafında ise geçen yıl yapılan hamleler Manchester’da bir Başkonsolosluk açılmasıydı. Bu yıl ise Yunanistan’ın Moldova’da Büyükelçiliği çok yakında açılacak.

Ülkenin yaşadığı ekonomik krizin Yunanistan’ın yurt dışındaki diplomatik misyonlarını büyük ölçüde sınırladığı bir gerçek. Ve güvenilir bilgilere göre, fon eksikliği dramatik olduğundan, mevcut olanlar bile tam potansiyelleriyle çalışmıyorlar.

Bazı durumlarda yurt dışındaki diplomatlarımızdan, ellerinde bulunan yıllık sadece 3000 euro ile Yunanistan’ı destekleyen halkla ilişkiler yapmaları isteniyor!!! Bazı durumlarda Diplomatların Yunanistan’ı tanıtımı için ceplerinden dahi harcama yaptıkları ileri süürülüyor.

Aynı zamanda Ankara’nın büyüklüğü ve rakamlarını her fırsatta ortaya koyması nedeniyle Türkiye’nin taassubunun hiçbir şekilde gizlendiği söylenemez.

Türkiye’nin devlet televizyonu TRT, Avustralya Enstitüsü’nün Türkiye’nin artık dünyanın üçüncü büyük diplomatik ağına sahip ülkesi olduğunun vurgulandığı raporunun haberini yayınladı.

En geniş diplomatik ağa sahip ülke, yurt dışında toplam 274 misyonla Çin olurken, Amerika Birleşik Devletleri 271 misyonla ikinci sırada yer aldı. Raporda 66 ülke ve bölgenin resmi organlarının Temmuz ve Kasım 2023 tarihleri ​​arasındaki verilerinden yararlanıldı.

​ Ülkeler ve bölgeler sahip oldukları yabancı heyet sayısına göre sıralandı. Rapora göre, dünya genelinde 252 yabancı misyonu bulunan Türkiye, en büyük diplomatik ağ sıralamasında 251 misyonla Japonya’nın ardından üçüncü sırada yer aldı.

Antalya’da düzenlenen “Diplomasi Forumu”nda konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi: “Dışişleri Bakanlığı’nda 163 olan heyet sayımız bugün 261’e çıktı. Dünyanın en büyüğü. Diplomatik ağa sahip üçüncü ülkeyiz.”

Raporda, Türkiye’nin 2021’den bu yana 11 yabancı misyon açtığı ve bunların çoğunun Orta Doğu ve Afrika’da yer aldığı belirtilirken, ülkenin diplomatik ağının yaklaşık yüzde 40’ının Avrupa’da yer aldığı bildirildi.

Raporda Çin, ABD ve Türkiye’nin ardından ilk 10’da Japonya, Fransa, Rusya, İngiltere, Almanya, İtalya ve Brezilya yer alıyor.

Diplomatik kaynaklara göre, 2002 yılında 163 olan Türkiye’nin aktif dış temsilcilik sayısı 2024 yılında 261’e yükseldi.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu