Batı TrakyaBatı Trakya Haber

“Yeni Cami Sadece Bayram Namazı İçin Değil Selanik’te Yaşayan Müslümanlara Tahsis Edilsin”

“Umarım bu karar ülkemizin başkenti Atina ve diğer bölgeleri için de örnek olur. Gönül ister ki Yeni Cami sadece bayram namazı için değil Selanik’te yaşayan Müslümanlar gelenek ve göreneklerini yaşayıp yaşatabilmeleri adına tüm namazlar için de tahsis edilsin.”

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, Selanik’teki Yeni Cami’nin bayram namazı için ibadete açılacağını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, Selanik’teki Yeni Cami’nin bayram namazı için ibadete açılacağını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Başkan Habip Oğlu konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Umarım bu karar ülkemizin başkenti Atina ve diğer bölgeleri için de örnek olur. Gönül ister ki Yeni Cami sadece bayram namazı için değil Selanik’te yaşayan Müslümanlar gelenek ve göreneklerini yaşayıp yaşatabilmeleri adına tüm namazlar için de tahsis edilsin.” Yorumunu yapıyor.

Yunanistan Eğitim, Din İşleri ve Spor Bakanlığı Din İşleri Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Ramazan ayı hazırlıkları bağlamında Selanik’teki Osmanlı döneminden kalan tarihi Yeni Cami’nin bayram namazı için ibadete açılacağı bildirildi.

Açıklamada, Yeni Cami’nin 10 Nisan Çarşamba günü Selanik’te yaşayan Müslümanlar ve şehri ziyaret eden Müslüman turistlerin bayram namazını kılmaları için tahsis edileceği ifade edildi.

Selanik’te Osmanlı döneminde inşa edilen son cami olan Yeni Cami, bundan önce son kez 2018 yılında belediye tarafından bayram namazı için tahsis edilmişti.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Binlerce Müslüman’ın yaşadığı ülkemizin en büyük ikinci şehri Selanik’teki tarihi Yeni Cami’nin önümüzdeki Ramazan Bayramı namazı için tahsis edilecek olmasından mutlu olduk. Umarım bu karar ülkemizin başkenti Atina ve diğer bölgeleri için de örnek olur, buralardaki ibadete kapalı camiler de bayram namazı için tahsis edilir. Gönül ister ki Yeni Cami sadece bayram namazı için değil on bir ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerif boyunca tüm namazlar için de tahsis edilsin ve Selanik’te yaşayan Müslümanlar gelenek ve göreneklerini yaşayıp yaşatabilsin. Temennimiz odur ki ülkemizdeki din ve ibadet özgürlüğümüz için olumlu bir gelişme olan bu kararın devamı gelir ve Yeni Cami ilerde Cuma namazları için de sürekli olarak tahsis edilir.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu