Yunanistan Haber

Üç Yıl İçinde Demir İskelelerden Kurtulacak ve Kültür Merkezi Olacak

Selanik’te 2006 yılından beri restore edilmeyi bekleyen Hamza Bey Camii çevrili olan demir iskelelerden kurtulacak ve bir kültür merkezi olarak hizmet verecek.

Selanik’te 2006 yılından beri restore edilmeyi bekleyen Hamza Bey Camii çevrili olan demir iskelelerden kurtulacak ve bir kültür merkezi olarak hizmet verecek.

Yunanistan APE-MPE haber ajansının 104.9 FM radyosunda bir programa katılan Selanik Kenti Eski Tarihi Eserler Pella Dairesi Başkan Yardımcısı Betina Çigarida, neredeyse 20 yıldan bu yana demir iskelelerle çevrili Alkazar Camii’nin demir iskelelerden 3 yıl içinde kurtulacağını ve hafif çapta kültürel etkinliklerde kullanılmak üzere restore edilip hazır hale getirileceğini dile getirdi.

Selanik’te Egnatia caddesi üzerinde bulunan ve Arapça kitabeden öğrenildiğine göre Osmanlı döneminde Hamza Bey’in kızı Hafsa (Hafîze) Hatun tarafından 872 (1467-68) yıllarında yaptırılan ve Kervan Saray’ın karşısında bulunan Hamza Bey Camii uzun yıllar porno filmlerinin de oynatıldığı bir sinema salonu olarak kullanılmış, yapı olarak önemli ölçüde tahribatlara maruz kalmıştı.

2000’lerin başında, finansman sağlamak ve hasarın onarılması için bir Avrupa programına dahil edilmişti.

Radyo programında konuşan Başkan Yardımcısı Betina Çigarida şunları dile getirdi: “Bir ay içinde yani çok hızlı bir şekilde yapılan tüm çalışmalar Merkez Arkeoloji Komisyonu’ndan geçecek. Yapının en büyük sorunu temel statik sorunu. Bunun için içinde ve dışında demir iskeleler bulunuyor. Doğu kısmından başta dış olmak üzere bazı iskeleleri kademeli olarak kaldırmaya başlayacağız. Anıtın restorasyon çalışmaları bir Avrupa programına dahil edilecek ve müdahalelerin önümüzdeki üç yıl içinde tamamlanması bekleniyor.”

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu