Türkiye | Dünya

Türkiye, Atina Büyükelçiliğine Deneyimli Bir Diplomatı Atadı

Dışişleri Bakanlığı özellikle Türk-Yunan ilişkilerinde yüksek deneyimi olan önemli bir diplomatı Atina’ya Büyükelçi olarak gönderdi.

Türkiye ve Yunanistan arasında son döneme yaşanan gerginlikler dikkate alındığında, Ankara’dan önemli bir hamle geldi. Dışişleri Bakanlığı özellikle Türk-Yunan ilişkilerinde yüksek deneyimi olan önemli üst düzey bir diplomatı Atina’ya Büyükelçi olarak gönderdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladığı kararname ile Çağatay Erciyes Atina’ya yeni Büyükelçi olarak atandı. Kıbrıs-Yunanistan, Denizcilik-Havacılık ve Hudut Genel Müdürü olarak görev yapan Çağatay Erciyes, daha önce Beyrut Büyükelçisi olarak da görev yapmıştı.

Büyükelçi Çağatay Erciyes, Türkiye ile Yunanistan arasında sürdürülen istikşafi görüşmeleri de dahil olmak üzere birçok kez Atina’ya gelmiş ve Atina-Ankara arası hattında heyetler arası yüksek düzeyli görüşmelerde yer almıştı.

Çağatay Erciyes, 1966 yılında Ankara’da doğmuştur.

1984 yılında TED Ankara Koleji’ni 1988 yılında ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü, 2002 yılında ise Virginia Üniversitesi Rodos Deniz Hukuku Akademisini bitirmiştir.

1988 Senesinde Dışişleri Bakanlığına girerek Yunanistan Dairesinde Aday Meslek Memuru olmuş ardından çeşitli görevlerde bulunmuştur. Denizcilik-Havacılık Genel Müdür yardımcısı olmuş, 1 Eylül 2012 Tarihinde merkezi Montreal’de bulunan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü nezdinde Türkiye Daimi Temsilci olmuş, 15 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Beyrut Büyükelçisi olarak göreve başlamıştır. 8 Nisan 2018 tarihine kadar Beyrut Büyükelçiliği görevini yürütmüştür.

2004 BM Kıbrıs müzakereleri ile Yunanistan ile Ege sorunları konusunda yürütülen istikşafi görüşmelerde Türk heyeti üyesi olarak görev yapmıştır. Aralık 2018 itibarıyla Kıbrıs-Yunanistan, Denizcilik-Havacılık ve Hudut Genel Müdürüdür.

Evli ve 1 çocuk babası olan Erciyes, son olarak 6 Ekim 2022’de Atina Büyükelçisi olarak atanmıştır.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu