Yunanistan Haber

Tepkilere Neden Olan Oylama Yarın

Yunanistan eşcinsel evliliği oylamaya hazırlanıyor, Ortodoks Kilisesi tepkili.

Yunanistan eşcinsel evliliği oylamaya hazırlanıyor, Ortodoks Kilisesi tepkili.

Başbakan Kiriakos Miçotakis’in sunduğu tasarı Perşembe günü Meclis’te oylanacak. Merkez sağdaki Miçotakis tasarıyı geçirmek için sol partilerin desteğine de ihtiyaç duyuyor. Çünkü kendi partisinden de fire verecek gibi görünüyor.

Kilisenin muhalefeti

Avrupa Birliği’nin 27 üyesinden 15’i halihazırda eşcinsel evliliği yasallaştırdı. Dünya çapında 35 ülkede eşcinsellerin evlenme hakkı bulunuyor. Ancak Yunanistan siyaseti, güçlü Ortodoks kilisesinin muhalefeti nedeniyle bu adımı atmaya mesafeliydi. Eğer yasa bu hafta geçerse, Ortodoksların çoğunlukta olduğu bir ülkede ilk kez eşcinsel evlilik yasalaşmış olacak.

Yasa eşcinsel çiftlere, yasal olarak çocuk evlat edinme hakkı da tanıyor. Ancak taşıyıcı annelik yoluyla bebek sahibi olmalarına izin verilmiyor. Bu halen heteroseksüel çiftler için yasal. Başbakan’ın ekonomi baş danışmanı ve evlilik tasarısını hazırlayan komisyonun üyesi Aleks Patelis, “Yunanistan coğrafi olarak Avrupa’nın doğusunda yer alıyor, ancak kültürel ve politik olarak Batı’ya ait” diyor.

Yakın zamanda iktidarını seçimle sağlamlaştıran Başbakan Miçotakis, zayıflamış bir muhalefet karşısında cesaretli adımlar atabilecek bir konumda yer alıyor. İnsan hakları ve eşitliğin genellikle sol partilerin tekelinde olduğunun düşünüldüğüne dikkat çeken Miçotakis’in yardımcısı Patelis, “Yasalar önünde eşitlik ve bireysel haklar sağ siyasetin de önceliğidir” diyor.

Ancak Yunan toplumu eşcinsel evlilik tartışmasında bölünmüş durumda. Proto Thema gazetesinde yayımlanan bir ankete göre, halkın yüzde 55’i eşcinsel evliliği destekliyor. Bundan biraz daha az bir çoğunluk da, eşcinsel çiftlerin evlat edinmesini destekledi. Miçotakis’in partisindeki 158 milletvekilinden 50’ye yakınının ya tasarıya karşı oy kullanması ya da mazeret göstererek oylamaya katılmaması bekleniyor.

Yunanistan Kilisesi’nin tasarıya karşı çıkan mesajı da, Şubat başında ülke genelindeki kiliselerde yapılan ayinlerde okundu. Bu mesajda, “eşcinsellerin tercihlerinin çocukların geleceğinin önünde tutulduğu” savunuldu. Kilise “anneliğin ve babalığın ortadan kaldırılmasının teşvik edildiğini” iddia etti ve bunu kınadı.

En sert sözleri sarf eden din adamlarından biri Pire Piskoposu Serafim oldu. Ortodoks rahip, tasarıyı destekleyen milletvekillerini kilisesine almayacağını söyledi ve “keşke doğmasalardı” görüşünde olacağını ifade etti. Ayrıca eşcinsel çiftlerin çocuklarını, “vasilerinin yaptığının günah olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için” vaftiz etmeyi reddedeceğini de söyledi.

‘Tanrı onları affedecektir’

Sintagma Meydanı’ndaki parlamento, oylamaya doğru sürekli hareketli. Yasa muhalifleri bina dışında, “Sapıklara çocuk yok” yazılı pankartlar kaldırıyor ve “Ellerinizi çocuklarımızın üzerinden çekin” sloganları atıyor. Protestoda garip bir şekilde Bill Gates’in de yer aldığı görseller de gösteriliyor. Yunanistan’da bazı dindarlar, kendilerine bir düşünce sisteminin dayatıldığını savunuyor ve komplo teorilerini dile getiriyor.

Protestoculardan Rallu Perperidu, “İncil, evliliğin bir erkek ile bir kadın arasında olduğunu söylüyor; bunun dışındaki her şey büyük bir günahtır” inancını savunuyor. Perperidu, “Tanrı, Sodom ve Gomora gibi eşcinselleri yok etti. Eğer yaptıklarının yanlış olduğunu kabul ederlerse Tanrı onları affedecektir” diye devam ediyor. 38 yaşındaki Kiriaki Hancara da karnında onuncu çocuğunu taşıyan kız kardeşiyle birlikte protestoya katılıyor. Hancara, “Eşcinseller, çocuklara doğru örnek değil. Her çocuğun bir anne ve babaya sahip olması bir insan hakkıdır” diyor.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu