Yunanistan Haber

Sandıklar Oy Kullanımına Açıldı Oy Verme İşlemi Devam Ediyor

Yunanistan’da ikinci tur seçimleri bugün yapılıyor. Sandıklar sabah saat 07’de açıldı, akşam 19’da kapanacak.

Yunanistan’da ikinci tur seçimleri bugün yapılıyor. Sandıklar sabah saat 07’de açıldı, akşam 19’da kapanacak.

Yunanistan’da sandıklar sabah saat 7’de açıldı, akşam saat 19’da kapanacak. Ülke genelinde kayıtlı 9 milyon 840 bin vatandaş 21.529 sandıkta oy kullanıyor. Oy verme işlemleri sorunsuz devam ediyor.

Batı Trakya’da Gümülcine genelinde değişik bölgelerde kurulan sandıklardan 4 sandık Celal Bayar Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde kuruldu. Şu an 4 sandıkta oy kullanma işlemleri devam ediyor. Bu seçimlerde milletvekili adayına zait tercihi yapılmıyor, oy pusulası direk partiye veriliyor.

Liderler oylarını kullandı

Yeni Demokrasi Partisi başkanı Kiriakos Miçotakis oyunu Atina’da Kifissia semtindeki 1. Ortaokulda kullandı. Miçotakis burada kendisini bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün söz vatandaşa ve demokrasiye ait olup, sevinç ve sorumluluk günüdür. Ülkenin dört yıllık ufku olan istikrarlı ve etkili bir hükümete sahip olması için birkaç hafta içinde ikinci kez oy kullanıyoruz. Vatandaşların görevlerini olgunlukla yerine getireceklerinden, kişisel refahları için, kendi iyilikleri için, ailelerinin iyiliği için oy vereceklerinden ama aynı zamanda nihayetinde koşulları sağlayacak istikrarlı bir vatan için oy vereceklerinden eminim.“ Dedi.

Anamuhalefet SİRİZA Partisi lideri Aleksis Çipras ise oyunu Atina’nın peristeri semtinde 1. İlkokulda kullandı. Çipras burada yaptığı kısa açıklamasında, “Bugünkü son ve kritik seçim yarışında ve gerçekten de birinci partiye 50 bonus veren gelişmiş nispi temsil seçim sistemiyle, önümüzdeki yıllarda kimin ve nasıl yönetileceğine karar veriliyor, önümüzdeki dört yıl boyunca yaşamımız ve demokrasi oylanıyor. Ertesi gün kontrolsüz bir hükümete mi yoksa demokrasi ve siyasi sistemimizde dengeye mi kavuşacağımız oylanıyor. Hükümeti kontrol etmek için güçlü bir muhalefetimiz olacak mı. SİRİZA, bu rolü güvenilir bir şekilde oynayabilecek tek güçtür. Toplumun ihtiyaçlarını desteklemek, toplumsal çoğunluğu temsil etmek ama aynı zamanda sistemde ve demokraside dengeleyici bir rol oynayacaktır. Güçlü bir SİRİZA, yarın güçlü bir toplum ve sağlıklı bir demokrasi demektir.” İfadelerini kullandı.

PASOK lideri Nikos Andrulakis ise oyunu Girit’in Arkalohorio köyündeki ilkokulda kullandı. Andrulakis oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “21 Mayıs’ta ne seçmişse seçmiş, her Yunanlı kadını, her Yunanlıyı, her demokrat ve ilerici yurttaşı bu yeni rotada demokratik PASOK’u desteklemeye davet ediyorum. Siyasi sistemimizde, etkisiz bir muhalefet ve seçimleri sosyal devleti her gün yapıbozumuna uğratan kibirli bir yandaş hükümetle birlikte bir dört kayıp yıl daha yaşamamanın tek yolu bu. Bizim tarafımızdan, endişelerini, umutlarını ve ihtiyaçlarını kucaklayarak, mücadelelerle Yunan parlamentosunun içinde ve dışında onun gücü olacağımıza söz veriyorum.” Dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu