Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Romanya’da Batı Trakya Türk Kadınlarını Temsil Ettiler

Sevil Şerifoğlu ve Zeynur Bargan Romanya’daki Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu’na katıldı.

Sevil Şerifoğlu ve Zeynur Bargan Romanya’daki Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu’na katıldı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan, Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu’nun 22 – 24 Eylül 2023 tarihleri arasında Köstence’de düzenlediği  “11. Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu”na katıldı.

“Türkiye Cumhuriyet’in 100. Yılında  Balkanlar’da Türk Kadını” ana temalı sempozyum üç oturum halinde gerçekleşti. Romanya, Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan ve Yunanistan’dan katılan konuşmacılar üç oturumda bildirilerini sundular.

Birinci oturumun konusu “Cumhuriyet’in İlanın 100. Yıl Dönümü”  ve ikinci oturumun konusu ise “Balkan Türkleri’nin Göç ve Mübadele Hikayeleri”  olarak yer aldı. Son oturumun konusu ise “Sanat ve Bilim Alanında Balkan Türk Kadınları” oldu. Her oturumda altışar bildiri sunuldu.

11. Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu’nda İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan da, Batı Trakya Türk Azınlığı ve kadınıyla ilgili birer bildiri sundu.

blank

blank

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu