Yunanistan Haber

Plakiotakis, Kurtulmuş’a Cevap Verdi

“Türk meslektaşımızın az önce Kıbrıs meselesiyle ilgili söyledikleri bizi hoş olmayan bir şekilde şaşırttı."

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen Avrupa Parlamento Başkanları Konferansı’nda, “Türkiye’nin Kıbrıs’ta, Azerbaycan’ın ise Karabağ’da işgalci olduğunu” iddia eden Rum temsilciye sert şekilde yanıt verdi.

Bunun üzerine Yunanistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Yannis Plakiotakis ise şu yanıtı verdi:

blank

“Türk meslektaşımızın az önce Kıbrıs meselesiyle ilgili söyledikleri bizi hoş olmayan bir şekilde şaşırttı. Ülkemizin ve uluslararası toplumun sabit tutumu, Kıbrıs sorununun iki bölgeli, iki toplumlu Federasyon temelinde diyalog yoluyla çözülmesidir.

Bunun dışındaki hiçbir yaklaşım kabul değildir ve kabul edilemez. Barışın temeli, Uluslararası Hukuka, Uluslararası sözleşmelere saygı, BM kararlarına saygı, devletlerin ulusal egemenliklerine saygı, toprak bütünlüklerine saygıdır.

Tüm bunlara aykırı konuşmalar ve dahası tutumlar revizyonizmi körüklüyor, güvenliği ve barışı dinamitliyor. Ukrayna’da da yaşıyoruz, Kıbrıs’ta da yaşıyoruz.”

“Kıbrıs’ta bir işgal vardır, doğru. Kıbrıs’taki işgalci Türkiye değil, Rum tarafının işgalidir”

blank

Numan Kurtulmuş, kendisinden önce kürsüye gelen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Temsilciler Meclisi Başkanı Annita Dimitriu’nun ‘Türkleri işgalci’ olarak iddia ettiği gerçek dışı sözlerine ilişkin, “Eğer Kıbrıs konusuna gelirsek. Kıbrıs’ta bir işgal vardır, doğru. Kıbrıs’taki işgalci Türkiye değil, 1960’ta kurulmuş yasal Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ortadan kaldıran, Cumhuriyet’i işgal eden Rum tarafının işgalidir. Enosis yanlısı olan grupların Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmasına tabii ki Türkiye, garantör bir ülke olarak seyirci kalamazdı ve seyirci kalmadı” ifadesini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu