Yunanistan Haber

Lamia Metropoliti “Evet! Soykırımdır” Diye Haykırdı ve Anıtı Açtı (Video)

Bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek istiyorlar, diğer yandan sözde “Pontus Soykırımı” anıtları dikmeye devam ediyorlar.

Yunanistan’da Karadeniz Rumları bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek istiyorlar, diğer yandan sözde “Pontus Soykırımı” anıtları dikmeye devam ediyorlar.

Yunanistan genelinde yaygın olan dikilen asılsız sözde “Pontus Soykırımı” anıtları dikilme çalışmaları devam diyor. Bir anıt daha Lamia kentindeki Ampliani semtinde Aziz Georgios kilisesi yanında bulunan küçük meydana dikildi. Anıtın açılışı düzenlenen ayin ve törenle yapıldı. Törene Ftiotida-Lamia Metropoliti Simeon, Lamia Belediye Başkanı Thimios Karaiskos, Eyalet Başkan Yardımcısı İlias Sanidas, Panpontian Federasyonu Başkanı Giorgos Varithimiadis ve çok sayıda davetli katıldı.

Ayin sonrası bir konuşma yapan Ftiotida-Lamia Metropoliti Simeon Yunanistan’da bazı kesimlere mesaj göndererek, Karadeniz bölgesinde yaşananların bir “Soykırım” olduğunu haykırarak söylemesi dikkatlerden kaçmadı.

Metropolit Simeon şunları dile getirdi:

“Bilinen veya bilinmeyen, görünen veya görünmeyen, yapay veya hantal meseleler için, bugün dahi gerçekleştirilen soykırımları örtbas etmek için, sessizce revizyonizm empoze edilmek istense de bu anıt burada bağırması için var, haykırmak için var. Buna binaen bu alan Pontuslular için bir haykırış alanını teşkil edecek. Bu alan bir feneri teşkil edecek. Bizi uyandıracak, yolu ve hedefi gösterecek. Nerede olurlarsa olsunlar, tüm Pontusluların gücü ve sabırları olsun ve haykırmaya devam etsinler. Evet soykırımdı! Ne izdiham, ne tanzim etme, ne taşınma, ne tatil ne de sosyal turizm gezisiydi. Soykırımdı! Nokta. Buraya kadar!”

Tören diğer konuşmacıların selamlama konuşmalarından sonra bölgedeki Karadeniz Dernekleri horon takımı ve folklor gruplarının halay çekmeleriyle son buldu.

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu