Batı TrakyaEditörün Yazıları

Haydi Azınlık! Oylarımız Azınlığın Tüm Sorunlarını Çözen Metios’a

Batı Trakya’da bu Azınlığa kim darbe vurmuşsa, mutlaka bu Azınlık o siyasetçinin adeta heykelini dikiyor. Metios ile ilgili de seçimlerin ilk turunda aynı durum yaşandı.

Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili Yunan devletinin yıllarca uyguladığı asimilasyon politikalarından görev süresi boyunca zerre kadar sapmayan ve şaşmayan Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios, belki İskeçe’deki Azınlık Ortaokulu ve Lisesindeki Vardiyalı eğitim sorununu çözmedi, ama İskeçe ve Rodop ilinden rekor düzeyde oy almayı başardı.

Şimdi herkes “bu nasıl oluyor” diye sormaya başladı. Aslında cevap çok basit. Batı Trakya’da bu Azınlığa kim darbe vurmuşsa, mutlaka bu Azınlık o siyasetçiyi adeta heykelini dikiyor. Metios ile ilgili de seçimlerin ilk turunda aynı durum yaşandı. Belki heykeli ilk hafta dikilmedi, ama ilk turda aldığı oylarda en azından heykelin temelini atmış oldu.

Herkes ona 4 yıl aynen bu şekilde baktı durdu

Azınlık olarak bize koskocaman bir “bravo”yu hak ettik galiba. Aman dikkat edelim, bu yoldan, bu düşünceden ve bu zihniyetten sakın şaşmayalım, ve bu Pazar günü yapılacak olan ikinci tur seçimlerinde aynen birinci hafta olduğu gibi ikinci turda da bu günümüzü, yarınımızı, evlatlarımızın ve torunlarımızın bu topraklarda geleceğini parlak fikirli insanların ellerine emanet edelim. Onun ismi de METİOS’dur! Haaa, unuttum, BİZİM METİOS!

Koskocaman Metios, yıllardan beri görevde ve Azınlığın Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nde çözmediği sorununu bırakmadı. Herşey süt liman.

Biraz örnekler verelim:

Baksanıza, Rodop ilinde özellikle YAKA BÖLGESİ’nde Kiraz üreticileri 4 yıldan beri ürettikleri kirazları tüm Eyalet bölgesinde çarşı pazarda sorunsuz bir şekilde satabiliyor.

Eeeee, bunun mimarı tabii ki Metios ve onun listesinden önceki dönem ve bu dönem seçilen “mikroçıkarlar” peşinde olan bazı Azınlık siyasileri. Kiraz üreticilerinin tüm Eyalet bölgesinde, Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe, Kavala ve Drama bölgelerinde serbestçe, şuraya dikkat edin! GERÇEK KİRAZ ÜRETİCİSİ, TÜCCAR DEĞİL, Kirazını satmak üzere herkese kapı kadar izin verdiler.

Nasıl ama, Metios koskocaman YAKA bölgesindeki Kiraz üreticilerini kurtarmayı başardı. NO PROBLEM!!!

Gelelim hayvan besicilerine. Herkesin büyükbaş, küçükbaş hayvan ağıllarının yanına su ve gerekli altyapıları götürdüler. Hayvan besicilerin sorunları da kalmadı. Bunu da çözdüler…..

Tütüncülere gelince, onların da sorunlarını çözdü. Hatırlanacağı üzere tütün üreticilerinin sorunlarını Atina’da ilgili Bakanlığa aktaracağı sözünü vermişti bir yürüyüş esnasında, onu da yaptı, sorunları aktardı ve o sorun da çözüldü.

Hazır yeri gelmişken unutmadan bir hatırlatmada bulunmak istedim; Milletvekili seçimleri bitti, tütün sorunu Milletvekillerinin ilk gündem maddesi galiba. Aldığım haberlere göre, Atina’da ha bire tütüncülerin sorunlarını Bakanlık Bakanlık dolaşarak aktarmaya başlamışlar. Bir Kolanaki’ye, bir Meclise, bir Kolonaki’ye bir Meclise iki arada bir derede mekik dokuyorlarmış. Ha gayret, az kaldı. Seçim öncesi nasıl olsa Metios ile birleştiler bu sorunu da yakında çözerler. Merak etmeyin….

“Güzel günler göreceğiz güneşli günler. Çocuklar inanın inanın çocuklar. Güzel günler göreceğiz güneşli günler.

Metios ve ekibinin AB programlarından Azınlığa kazandırdığı yeni Motorlarımızı haşlamalara, çiftlemelere, tütün tarlalarına, pamuk tarlalarına, biber ve salata tarlalarına süreceğiz.

Baz gaza Metios bas gaza, kim tutar seni bizi!!! Kandırdın hepimizi!!”

Geri ne kaldı? Eğitim sorunu ve okulların tamir ve yaklaşan kış aylarında yakıt sorunu. Artı yeni sınıflar veya yeni okul yapımı için gerekli girişim.

O girişimi bugüne kadar ne bizim Metios, ne de yanındaki “mikroçıkarlar” yapma cesaretini gösteremedi. Hemen şunu diyecekler emin olun! “Eyalet Başkanlığı yetkili değil, bu işlere bakmıyor.”

Ey Metios ve “mikroçıkarcılar”, bir defa bizi aldatamazsınız ama siz kendinize yalan söylediğinizi kendinizi kandırdığınızı çok iyi biliyorsunuz. Bu kesin!

Ama sakın unutmayın, bu Pazar çok önemli ve hep birlikte bizim Metios denilen siyasiyi 7 kat göğe çıkaralım, merak etmeyin gerisi kolay. Bakınız Metios söz verdi, biz de hemen teşekkür ettik. Akabinde bu teşekkürü geçtiğimiz Pazar günü seçim sandıklarında Metios oylarıyla taçlandırdık. Ne Azınlıkmışık ya, sandıklarda dahi çoğunluğu geride bırakarak bir adım önde koşa koşa Azınlığımızın kaderini sandıkta korumayı başardık. Ha gayret az kaldı, bu hafta da bir tüy dikelim bari….Sakın eksik bırakmayalım. Tüysüz olmaaaaazz!

Hazır eğitim sorunu demişken şunu hatırlatayım. Batı Trakya’da Azınlığın okullarının sahibi sadece ve sadece Azınlıktır. Yunan devleti de 1923 yılında bu Azınlığı emanet alırken imza attı, bu imzanın altında diğerlerin yanı sıra özellikle eğitim konusunda ne olması nelerin uygulanması açıkça ve harfiyen belirtiliyor.

Değerli Batı Trakya Türkleri;

BİR BAŞARISIZI DAHA DESTEKLEYECEĞİZ Mİ?

Hepimiz her şeyden sorumluyuz. Bu işler asla şakaya gelmez. Aklımızı başımıza toplayalım ve bu Pazar sandığa öyle kararlı bir düşünceyle gidelim ki, Milletvekili seçimlerinde olduğu gibi hem Atina’daki patronları, hem de Doğu Makedonya-Trakya Eyaletinde “kuklası” olan Hristos Metios’a Milletvekili seçimlerinde olduğu gibi mesajı güçlü bir şekilde vermeliyiz, onlar da almalıdır. Bu bizim Azınlık olarak 7’den 70’e herkesin elinde.

Unutmayın! Toplumlar uyanmalıdır! Uyanmazlar ise yönetilmeye mahkumdurlar. Sonra da sakın 5 yıl boyunca inleyip sızlamayın, ağlayıp vurunmayın! Kendimiz edersek, kendimiz o kadarını buluruz.

Elinizi vicdanınıza koyun. Yazık ve çok yazık. Yıllarca görevde olduğu sürece Azınlığa zerre kadar bırakın yaklaşmayı, saymayan sevmeyen ve sadece seçim döneminde köylere zoraki ihtiyaçtan oy avcılığı için uğrayan bir insanı başımıza getiriyoruz. Memnun musunuz? Yazık!!!! Yazık!!!! Yazıııııııık!!!!!!

Eeeeee, sonucuna katlanırsınız…….

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu