Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Faikoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

İskeçe eski bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu sevenlerinin omuzlarında dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

İskeçe eski bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu sevenlerinin omuzlarında dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

İskeçe bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu 29 Aralık Cuma günü İskeçe Pırnalık Amine Hatun Camiinde kılınan İkindi namazı sonrası yoğun katılımla soydaşlarının omuzlarında toprağa verildi.

Ahmet Faikoğlu’nun cenaze namazını Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif kıldırdı.

İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa’nın yurt dışında olduğu için cenaze törenine katılamadığını belirten İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, Ahmet Faikoğlu’nun bir toplum lideri olduğunu belirterek Batı Trakya Türk Azınlığının hakları için mücadele ettiğini söyledi.

“Biz ondan razıyız. Allah da razı olsun inşallah”

Ahmet Faikoğlu’nun cenaze namazını kıldıran Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı konuşmada, Ahmet Faikoğlu’nun 1980’lerde önce PASOK partisinden daha sonra bağımsız milletvekili olarak Batı Trakya Türk Azınlığının sesini duyurduğunu ve Azınlık davasının önde gelen isimlerinden biri olduğunu dile getirdi. Müftü Şerif, Faikoğlu ile birlikte 1979 yılında İskeçe Müftülüğünde tanıştığını, “O bir toplum lideri olmasının yanı sıra benim için bir dost, bir arkadaştı. Kendisiyle bu Azınlığın bir çok meselesinde birlikte mücadele ettik. Biz ondan razıyız. Allah da razı olsun inşallah.” İfadelerini kullandı.

“Sizlerin, İskeçelilerin ve tüm Batı Trakya’nın başı sağolsun”

Cenaze törenine katılan Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal başta Faikoğlu ailesine ve tüm soydaşlarına başsağlığı diledi. Kendisiyle çok az sohbet etme fırsatı bulmalarına rağmen Faikoğlu’ndan çok şey öğrendiğine dikkat çeken Başkonsolos Ünal, “Sayın Faikoğlu burada bulunan veya bulunmayan bir çok kişiye olumlu anlamda dokundu. Toplumu olumlu yönde etkiledi ve yönlendirdi. Biz de kendisinden ilham aldık. Sizlerin, İskeçelilerin ve tüm Batı Trakya’nın başı sağolsun.” dedi.

Son olarak Faikoğlu ailesi adına Ahmet Faikoğlu’nun doktoru Hüseyin Baltacı teşekkür konuşması yaptı. Baltacı, “Batı Trakya Müslüman Türk Toplumunun hakları için mücadele eden Faikoğlu’nun bizler için adeta bir üniversite, bir okul olduğunu söylemek isterim. 29 Ocaklar’ın ölümsüz kahramanlarından biriydi. Ailesi adına bugün burada olan herkese teşekkür ediyoruz.” Ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Faikoğlu’nun cenaze namazı kılındı. Faikoğlu, Pırnalık Mezarlığında defnedildi. Faikoğlu’nun kendi vasiyeti üzerine Batı Trakya’nın sınırlarını belirleyen Meriç ve Karasu nehirlerinden alınan toprak mezarına bırakıldı.

Ahmet Faikoğlu için düzenlenen cenaze törenine Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’in yanısıra İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, İskeçe Millletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, Rodop milletvekili Özgür Ferhat, Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Batı Trakya Azınlığı Yüsek Tahsilliler Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, eski milletvekilleri Çetin Mandacı ve Birol Akifoğlu’nun yanısıra çok sayıda soydaş katıldı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu