Yunanistan Haber

Eva Kaili’nin Evinde Çantalar Dolusu Para Bulunduğu Duyuruldu

Yunan AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin evinde çantalar dolusu para bulunduğu duyuruldu.

Belçika basınına göre, bir yolsuzluk soruşturmasının merkezinde yer alan Yunan AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin evinde çantalar dolusu para bulunduğu duyuruldu.

Ekim ayında Türkiye’yi hedef alan açıklamalarıyla tepki çeken Sosyalist PASOK Partisi Yunan Milletvekili AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili, Katar’dan rüşvet aldığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Eva Kaili, yetkililer tarafından Avrupa Parlamentosu’nun Katar’dan gelen finansman skandalına karışmaktan sorgulanıyor ve geceyi gözaltında geçirdiği bildiriliyor.

Hatta L Echo internet sitesi, Avrupa Parlamentosu başkan yardımcısının dokunulmazlık nedeniyle siyasi bir kişinin tutuklanabilmesinin tek yolu olduğu için kendi isteğiyle tutuklandığını bildiriyor.

Bir çanta dolusu banknotla ayrılmaya hazır olan Eva Kaili’nin, soruşturma hakkında suç ortakları tarafından bilgilendirildiği iddia edilen babası da bulunduğu belirtiliyor. Aynı bilgilere göre, milletvekilinin babası da gözaltına alınarak sorgulanıyor.

Belçikalı savcılara göre, soruşturma altındaki dava “suç örgütü kurma, yolsuzluk ve kara para aklama” ile ilgili. Soruşturmalar yaz aylarında sıkı bir gizlilik içinde başladı ve devam ediyor.

Belçika Federal polisin dün sabah 16 ayrı noktaya düzenlediği baskında aralarında eski parlamenter, sendikacı ve milletvekili danışmanlarının bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

Haberler üzerine S&D Grubu web sitesi üzerinden şu açıklamayı yaptı: “Avrupa kurumlarındaki yolsuzluk iddiaları karşısında dehşete düştük. S&D Grubu yolsuzluğa tolerans göstermiyor. Kapsamlı bir soruşturmayı ilk önce biz destekliyoruz. Tüm soruşturma makamlarıyla tam bir işbirliği yapacağız. Bu ruhla, devam eden adli işlemler hakkında kamuya açık bir şekilde yorum yapmayacağız.”

Grubun açıklamasında ayrıca “İddiaların ciddiyeti göz önüne alındığında, yetkili makamlar ilgili bilgi ve açıklamayı sağlayana kadar, başta vize serbestisi ve planlanan ziyaretler olmak üzere Körfez ülkeleri ile ilgili tüm dosyaların ve genel kurul oylarının askıya alınmasını talep ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Yunan medyasında yer alan haberlere göre, PASOK Partisi Kaili’nin partiden ihraç edildiğini duyurdu. PASOK’un açıklamasında “Son gelişmeler ve Belçika makamlarının Avrupalı yetkililerin yolsuzluğuna ilişkin soruşturmasının ardından, PASOK Milletvekili Eva Kaili, PASOK Partisi Başkanı Nikos Andrulakis’in kararıyla partiden ihraç edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Belçika Federal Savcılığından yapılan açıklamada, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği, maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiğinden şüphelenildiği duyurulmuştu.

Açıklamada bugün içerisinde yapılan aramalarda toplam 600 bin avro değerinde nakit, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildiği ifade edilmişti. AP’den henüz bir açıklama yapılmadı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu