Batı Trakya Haber

“Emine” Adlı Kitabın Tanıtımı İTB’de Yapıldı

Öğretmen – Yazar Ramadan Duban’ın kaleme aldığı “Emine” adlı öykü kitabı İskeçe Türk Birliği ile BAKEŞ’in ortaklaşa düzenlediği etkinlikte tanıtıldı.

Öğretmen – Yazar Ramadan Duban’ın kaleme aldığı “Emine” adlı öykü kitabı İskeçe Türk Birliği ile BAKEŞ’in ortaklaşa düzenlediği etkinlikte tanıtıldı. İskeçe Türk Birliği Lokalindeki etkinlik 28 Kasım 2022 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

BAKEŞ tarafından yayınlanan kitabın tanıtım etkinliği yoğun bir katılımla yapıldı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu’nun yönettiği tanıtımda kitabın yazarı Ramadan Duban, BAKEŞ Başkanı Dr. Hüseyin Bostancı ve İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu yer aldı.

Güzel ve anlamlı bir etkinlikle beraber olduklarını, eski başkanlardan Ramadan Duban’ın hazırladığı kitabın tanıtımı için sözkonusu etkinliğin gerçekleştirildiğini söyleyen İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, kitabı herkese tavsiye etti. Ozan Ahmetoğlu, “Bu kitapta kendinizden, kendimizden kesitler, bölümler bulacaksınız. Böyle güzel bir eseri Batı Trakya Türk edebiyatına, Türk yazın hayatına kazandırdığı için Ramadan hocamıza çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

BAKEŞ – Batı Trakya Kültür Eğitim Şirketi ailesi olarak Ramadan Duban’ın  yazdığı “Emine” adlı kitabı yayımlamaktan ve tanıtımını yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirten BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, “Bu kitap BAKEŞ için bir övünç kaynağıdır. BAKEŞ’in 52’nci yayını olan bu kitabı büyük bir gayret ve özveri le bizlere sunan Ramadan hocamıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum ve başarılarının devamı diliyorum.” dedi.

Kitabın yazarı Ramadan Duban konuşmasında basımı yapan BAKEŞ’e, etkinliğin ev sahipliğini yapan İskeçe Türk Birliği’ne, kendisine verdiği destek nedeniyle İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa’ya teşekkür etti. Toplumların kendine özgü yaşam tarzları olduğunu dile getiren Ramadan Duban, öykülerinde bu yaşam tarzını yansıtmaya çalıştığını söyledi. Duban, etkinliğe katılan herkese teşekkür etti.

Ramadan Duban şöyle konuştu. “Öykülerin bir kısmı, azınlığımızın takdir ettiği ve severek okuduğu “GÜNDEM” gazetesinde yayınlandı. Gazetede hikayelerimi okuyanların bana verdiği moral ve destek, tüm hikayelerimi bir kitapta toplayıp halkımın takdirine sunmama vesile oldu.”

İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, Ramadan Duban’ın kaleme aldığı 20 öyküyü içeren kitap hakkında katılımcılara bilgi verdi. Hraloğlu, “Yazar öyküleri kaleme alırken, herkesin anlayacağı akıcı ve sade bir dil kullanmış, her öyküde kendisi de ifade ettiği gibi eski yıllardan günümüze kadar toplumumuzda yaşanan ve yaşanmakta olan zor hayat şartlarını ve azınlık insanı olarak karşı karşıya kaldığı haksızlıkları yansıtarak adeta film şeridi gibi gözler önüne sermiştir. Okurken, o dönemde yaşayanlar, adeta o yılları yeniden yaşarcasına heyecan duyacakları, şimdiki gençlerin de dedelerinin-babalarının çektikleri zorlukları merakla okuyup ders alacakları faydalı bir eser olduğunu belirtmem gerekir. Ben heyecanla okurken, bir çok öykü sanki beni anlatıyor hissine kapıldım.” diye konuştu. Hraloğlu konuşmasının devamında da öykülerden açıklamalı örnekler sundu.

Tanıtımı yöneten İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu da yazarın 15 yıl boyunca tayin edilmeyi bekleyen ve bunun için mücadele eden bir öğretmenin bakış açısını yansıttığını ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yaşadığı sorunların farklı bir üslupla aktarıldığını söyledi.

blank

Etkinlikte konuşmacılara İTB ve BAKEŞ tarafından çiçek takdim edilirken, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Ramadan Duban’a bir kalem hediye etti.

Etkinliğin sonunda Ramadan Duban kitabını imzalayarak sevenlerine takdim etti.

Etkinliğe; kitabın yazarı Ramadan Duban, BAKEŞ Başkanı Dr. Hüseyin Bostancı, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe Milletvekili Burhan Baran, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Bahri Belço, Batı Trakya Türk Azınlığı Kadın Platformu Sözcüsü Zeynur Bargan, Mustafçova belediyesi muhalefet listesi başkanları Cemil Kabza ve Ahmet Kurt ve çok sayıda soydaş katıldı.

blank

blank

blank

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu