Batı TrakyaEditörün Yazıları

Eğer Bu İddialar Doğruysa Azınlık İnsanı Metios’a, “Pijamanızı Giyin Ve Evinize Geçin“ Demelidir!

İskeçe’de Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’de sorun çözüldü denildi ama malesef sorun daha karmaşık hale geldiği bilgileri var.

İskeçe’de Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’de sorun çözüldü denildi ama malesef sorun daha karmaşık hale geldiği bilgileri var.

Yeni Demokrasi Partisi, yerel seçimlerde Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği’ne tekrardan Hristos Metios’u aday gösterdi.

4 Yıl boyunca özellikle Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına yönelik eşitlik ilkesi gereği yapılması gereken hiçbir çalışmaya imza atmayan Hristos Metios, tekrardan Azınlık insanının oylarına talip.

Belki siz okurlarımız ve tüm Batı Trakya Türkleri Metios yönetimi ile ilgili tüm gerçekleri biliyor olabilirsiniz. Ancak ortada öyle iddialar var ki, hani yalanır yuturlur gibi değil.

Öncelikli olarak Mustafçoca Belediye Başkanı sayın Rıdvan Deli Hüseyin’in Metios’dan şikayetleri olduğu söyleniyor. Nedeni ise, Mustafçova Belediyesi’nin hazırladığı bir veya iki veya ikiden fazla projeyi Metios’un seçimlerden önce imzalamadığı, onaylamadığı iddia ediliyor. Doğru mudur? Bilemiyoruz. İddialarla ilgili umarız gerekli açıklama yapılacaktır diye düşünüyoruz.

Gelelim asıl önemli bir başka konuya. İskeçe caddelerinde geçtiğimiz haftaya kadar atılan naralar, yapılan protesto yürüyüşleri ve oturma eylemleri hafızalarda sıcacık halen duruyor. Konuyu herkes biliyor, malum İskeçe’de Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde “Vardiyalı Eğitime Hayır“ boykotu.

Sorun çözüldü dediler, Metios’a teşekkürler edildi sormayın, herşey süt liman gösterildi. Ve Doğrusunu yazmam gerekirse ben inanmadım, vede sevinmedim, çünkü Atina yönetimi özellikle Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitimi konusunda öyle kolayca tavizler verilen admlar atacağına inanmıyorum da ondan.

Kaldı ki sorun İskeçe’de Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde sadece “Vardiyalı Eğitim“ değil, asıl sorun okul ve sınıflar yetersiz. Öğrenciler daha önce depo olarak kullanılan bodrum katında derslere giriyorlar. Bu ciddi bir sorun ve bana biri yunanistan genelinde bodrumdaki depo sınıfa çevrilmiş başka bir okul var mıdır? Tabii ki de yok! Olamaz! Çünkü sağlıklı değil.

Batı Trakya Azınlığının eğitim sorunu yaraya “pansuman“ yapmakla çözülemez. Bu bir defa herkes aklına soksun. Öyle yerel Seçimler öncesinde Metios’a falana filana teşekkürlerle sorun hallolmuyor.

Olmadı da galiba. Kulağımıza gelen iddialar bu yönde. Neticeyi İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Encümen Heyeti ve İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Okul Aile Birliği daha iyi biliyor ve en yetkili de onlardır. Okulun sahipleri yani. Okul Azınlık okulu olduğuna göre sahipleri de yukarıda belirttiğin kurumlardır.

Bu okul ile ilgili biz BİRLİK gazetesi olarak sadece kulağımıza gelen iddiaları yazıyoruz.

Çarşıda, pazarda, caddelerde, evlerde, işyerlerinde söylenenler şu şekilde:

“Batı Trakya Azınlık Eğitimi seçim malzemesi olamaz! olmamalıdır!“

“Yerel seçimler öncesi “Vardiyalı Eğitim“ şimdilik sular bulanmasın diye rafa kaldırılmış. Metios’un seçilmesi ve dolayısıyla da Yeni Demokrasi Partisi’nin Miçotakis hükümeti Doğu Makedonya-Trakya Bölgesini alması sağlanmalıymış.

Ama asıl bomba iddialar, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde bodumdaki sınıflar kapatılacak, dolayısıyla derslere giren öğretmenler fazla olacağından dolayı da bazı öğretmenler açığa alınacak veya görevlerine son verilecek.“

Eğer bu iddialar doğru ise, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara, Gümülcine Eğitim Müdürlüğü önünde yaptığı konuşmasında nasıl Hristos Metios’u “Pijamanızı giyin ve evinize geçin“ sözleriyle eleştirdiyse ve sonra da yukarıda bahsettiğim gibi kendisine teşekkür edilmişse, bu neyin teşekkürü? Sınıflar ve öğretmenler ile ilgili iddia edilenler doğru mudur? bu olaya derhal bir açıklık getirilmelidir.

Bu açıklamayı da tabii ki BİRLİK Gazetesi olarak her daim kendilerini haklı davalarında desteklediğimiz ve desteklemeye de devam edeceğimiz İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Encümen Heyeti ve İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Okul Aile Birliği yapmalıdır diye düşünüyoruz. Çünkü herkes ne olduğunu bilmek istiyor.

Batı Trakya Azınlık Eğitimi seçim malzemesi olamaz! olmamalıdır!

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu