Yunanistan Haber

“Dostluk Eli Uzatıyoruz Ama Aynı Zamanda Silahlı Kuvvetlerimizi Güçlendirmeye Devam Ediyoruz”

Yunanistan’da eski Başbakan Miçotakis seçim öncesi gittiği Leros adasından  Türkiye’ye bir kez daha mesaj gönderdi.

Miçotakis konuşmasında, “Türkiye’ye dostluk eli uzatıyoruz ama aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz”. İfadelerini kullandı.

Miçotakis şunları dile getirdi:

“Türkiye ile sürekli gerilim içinde yaşamaya mahkum değiliz. Ancak Türkiye ile temel farkımızı oluşturan tek temel sorunu, yani Ege ve Doğu Akdeniz’de MEB ve kıta sahanlığının sınırlandırılması sorununu çözebilmek için, bu sorun ancak iyi komşuluk ilişkileri ile ve Uluslararası Hukuka dayalı olarak çözülebilir.

Hiçbir Yunan başbakanı ve ben kişisel olarak hiçbir durumda Yunan-Türkiye ilişkilerinin gündemi dışında kalan konuları tartışma masasına taşımaya istekli değilim. Adaların askerden arındırılması, egemenlik sorunları, egemenlik hakları, Türkiye ile müzakere bağlamının dışındadır. Ama aynı zamanda hayalperest değiliz. Ülkelerin dış politikasının bir anda değişmediğini çok iyi biliyoruz.

Evet, son aylarda hava sahamıza yönelik ihlal ve ihlallerde yoğunlukta bir azalma gördüğümüz için memnunuz ama yanılgıya kapılmıyoruz. Dostluk eli uzatıyoruz ama aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Sınırlarımızı korumaya ve vatanımızın jeopolitik ayak izini güçlendiren güçlü ittifaklar kurmaya devam ediyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu