Yunanistan Haber

DMT Bölgesinde Metios Giderek Yalnızlaşıyor! “The End”

Hristos Metios, oldukça yoğun bir kitlenin tepkisini çekmeye devam ederken giderek yalnızlaşıyor.

Seçildiği günden beri Doğu Makedonya-Trakya (DMT) bölgesine hizmette gerektiği şekilde isteneni veremeyen Bölge Genel Sekreteri Hristos Metios, oldukça yoğun bir kitlenin tepkisini çekmeye devam ederken giderek yalnızlaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Atina merkezli basında çıkan haberlerde “Başbakan Miçotakis Metios’un Başbakanlık Maksimu’daki üst düzeyli bürokratlara göre, Yeni Demokrasi partisi tarafından “desteklenen adaylar” uygulamasının işe yaramadığı ihtimalini göz önünde bulundurarak, yaklaşan yerel seçimlere özellikle dikkat ediyor.

Başbakanlık Maksimu kaynakları bölge genelinde vatandaşlar tarafından kabul görmeyenlerden, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri için “desteklenen adaylar” kapsamında biri de Doğu Makedonya Trakya Bölge Genel Sekreteri Hristos Metios olduğunu dikkate alarak, “son dakika sürprizleri” olabileceğini belirtiyor.

Atina basınının gündeminden düşmeyen Metios ilk sayfalarda olumsuzca yer bulmaya devam ediyor. POLİTİCAL gazetesi baş sayfasından Metios ile ilgili, “Trakya halkı tarafından gözden düştü” başlıklı bir haber paylaştı.

Ancak Atina’nın ve dolayısıyla da Nea Dimokratia Partisi’nin DMT Bölgesinde desteklediği aday Hristos Metios için tekrar seçilmek oldukça zor görünüyor.

Tüm bu olumsuzluklar dikkate alındığında, Batı Trakya Türk Azınlığı bu seçimlerde o kadar iyi ve bilinçli bir seçim stratejisi benimsemeli ve uygulamalı ki, iktidardan da muhalefetten de seçeceği oldukça yüksek bir rakamla DMT Eyalet meclisinde söz sahibi olmalıdır. Bu da yetmediği gibi, seçilecek olanlar kim ve hangi listeden olursa olsun, Azınlığın çıkarlarını ön planda tutarak kesin kesine birlikte hareket etme politikasını daha şimdiden benimsemelidirler. Bunun başka yolu yok.

DMT Eyaleti için gelecek bu 5 yıl büyük önem arz etmektedir. Azınlığımızın özellikle bu bölgede artık kaybedecek lüksü ve zamanı kalmamıştır. Azınlığın masa başında politikalarını belirleyen ve etkileyenler hesabı kitabı iyi yapmak zorundadırlar. Eskilerde olduğu gibi iktidardan seçelim, muhalefetten seçelim uygulamaları çöpe atılmalıdır. Bunun başka yolu yok. İktidardan olanları da gördük yaşadık, muhalefetten olanları da. Önemli konularda, meselelerde sorunlarda kimsenin sesi soluğu çıkmadı ve bir kez daha bu Azınlık insanından oy isteme cesaretine de sahipler. İşin komik yanı da bu bence.

Bu Azınlığın artık masa başında oturan ve her ay maaşını tıkır tıkır alan seçilmişlere ihtiyacı kalmadı! Azınlık uçup gidiyor. Şimdi bir stratejiyi benimseyip uygulamaya sokamazsak eğer, “son çıkan kapıyı kapamayı unutmasın” derim.

Son olarak Metios’un Meclis üyeliği teklif ettiği Katerina İoannidu dahi teklifi Metios’a elinin tersiyle şu açıklamayla geri çevirdi:

“Sayın Doğu Makedonya ve Trakya Bölge Genel Sekreteri,

270485/2610 protokol numaralı davetiniz ile beni “YENİ BÖLGESEL YENİDENDOĞUŞ” oluşumunuzun ikinci yedek bölge meclis üyesi olarak Bölge Meclis Üyeliği görevini üstlenmeye teklif ettiniz.

Beni oylarıyla onurlandıran, takdir ve şükranlarımı sunduğum seçilmiş hemşerilerimi gücendirmek istemem.

Ancak kendi nedenlerimden dolayı Bölge Meclis Üyeliği teklifinizi reddetmek zorundayım.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu