Yunanistan Haber

Dendias, Lozan Anlaşması’nın 14. Maddesini İşaret Etti

“Antlaşmanın bazı maddelerine saygı gösterilmemiştir ve size örneğin 14. maddesinden bahsedebilirim. Gökçeada ve Bozcaada Rumlarının hakları ve bu adaların yönetim rejimiyle ilgilidir.”

Savunma Bakanı Dendias, “Lozan’da saygı gösterilmeyen 14. madde Gökçeada ve Bozcaada Rumlarının hakları ve bu adaların yönetim rejimiyle ilgilidir” ifadelerini kullanarak Türkiye’ye mesaj göndermeyi ihmal etmedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, 13 Kasım 2023 Pazartesi günü Silahlı Kuvvetlerin Milli Savunma Okulu’nda düzenlenen “Lozan Antlaşması: İmzalanmasından 100 yıl sonra” konulu Konferansın açılışına katıldı ve bir konuşma yaptı. Bakan Dendias konuşmasında Lozan Anlaşması’nın 14. Maddesine değinerek, “Antlaşmanın bazı maddelerine saygı gösterilmemiştir ve size örneğin 14. maddesinden bahsedebilirim. Gökçeada ve Bozcaada Rumlarının hakları ve bu adaların yönetim rejimiyle ilgilidir” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Bakan Dendias konuşmasında şunları dile getirdi:

“Lozan’da saygı gösterilmeyen 14. madde Gökçeada ve Bozcaada Rumlarının hakları ve bu adaların yönetim rejimiyle ilgilidir”

blank

“Birazdan değineceğim diğerlerinin yanı sıra, büyük ölçüde bir iz bırakan çok önemli Lozan Antlaşması’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla, Uluslararası Hukuk düzeyinde, 1923-2023 yılları arasında Yunan-Türk İlişkilerini de ilgilendiren ve Milli Savunma Okulu tarafından “Lozan Antlaşması: İmzalanmasından 100 yıl sonra” konulu Konferansın düzenlenmesini memnuniyetle karşılıyorum.

Elbette bu konferans bir boşlukta gerçekleşmiyor. Bölgemizde iki büyük alevlenmenin yaşandığı belirli bir zamanda gerçekleşiyor. Biri kuzeyde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ve biri güneydoğuda, Hamas’ın İsrail devletine yönelik terörist saldırısından sonra. Sivillerin korunmasının her zaman en yüksek öncelik olması gerektiği yönündeki bariz gerçeği tekrarlamama gerek olmadığı gibi, Hamas’ın gerçekleştirdiği terörist saldırıyı mutlak bir şekilde kınamama da gerek yok.

Bayanlar ve baylar, Okul Müdürünün belirttiği Antlaşma ile ilgili bir hususu da belirtmek isterim. Belki Yunan kamuoyunda büyük ölçüde Lozan Antlaşması’nın sadece Yunanistan-Türk ilişkilerini ilgilendiren bir antlaşma olduğu izlenimi oluştu.

Elbette bu gerçeklerden uzaktır. Lozan Antlaşması uluslararası bir anlaşmadır, Yunanistan ve Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Romanya ve o zamanki Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı gibi başka ülkeler de imzalamıştır.

Ülkemizin Dışişleri Bakanı olarak önceki görevimde, Lozan Antlaşması’nı imzalayan tüm ülkeleri ziyaret ederek, Lozan Antlaşması’nın bu unsurunu mümkün olduğunca vurgulamaya çalıştım. İstatistiksel olarak size şunu söylememe izin verin: Japonya dahil tüm bu ülkeleri toplamda 46 kez ziyaret ettim. Bu arada, Japonya’nın Uluslararası Deniz Hukuku ile ilgili pozisyonları Yunanistan için özellikle önemlidir; bunlar Yunanistan’ın ve daha geniş bölgedeki diğer ülkelerin (Filipinler, Endonezya, Avustralya) pozisyonlarıyla neredeyse aynıdır.

Dikey bir pozisyondan başlamalıyız; Uluslararası Toplumda hiç kimsenin, Lozan Antlaşması’ndaki zorlukları veya daha şık bir ifadeyle “güncellemeleri” öngörmesine izin verilmemelidir.

Çünkü gerçekte hiç kimsenin ne bizim geniş coğrafyamızda, ne de başka bir yerde sınırların değişmesini hayal etmesine ve hayal etmesine izin verilmiyor. Ve revizyonizmin her türlü tutumunu açıkça kınamalıyız.

Yunanistan Cumhuriyeti, Antlaşma’yı toprak bütünlüğünün, aynı zamanda daha geniş bölgemizin ve tabii ki Yunanistan Cumhuriyeti’nin siyasi güvenliğinin garantörü olarak ele almaktadır ve bu, herhangi bir yanlış yoruma açık değildir.

Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız gerilime bağlı olarak son dönemde Ege ve Doğu Akdeniz’de ortamın iyiye gittiği açık. Türkiye’de yaşanan yıkıcı depremler ve hemen ardından yaptığım ziyaretin ardından, dürüst bir diyalog çerçevesinde Türkiye ile bir pencere açma fırsatı doğduğunu düşünüyorum.

Ancak bu konuda da kesinlikle açık olmak istiyorum. Diyalog sınırsız demek değildir, herhangi bir çerçevenin dışında demek değildir. Devletler arasındaki tartışmalar felsefi arayışlar ya da hukuk boşluğundaki arayışlar değildir.

Yunanistan ile Türkiye arasında yapılacak herhangi bir görüşme ve Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından 100 yıl sonra ilişkilerimizde yeni bir sayfa açılması yönündeki ciddi umutlar, bu diyaloğun Lozan Antlaşması’nın hükümlerini kesinlikle kabul etmesi gerektiğini de dikkate almalıdır. Aynen Uluslararası Deniz Hukuku’nda olduğu gibi.

Ve tüm bunlar, görünüşe göre herkes tarafından kabul edilen Birleşmiş Milletler Şartı’nın ilkelerinin daha geniş çerçevesi içinde. Ya da yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için aynen açıklayalım: Ulusal egemenlik konuları hiçbir ülkenin diyaloğunun konusu olamaz. Sonuçta Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ülkemizin sergilediği net duruşun temeli budur.

Bu şekilde Yunan toplumuna konumumuzun açıklığını ve doğruluğunu anlattık. Dolayısıyla Lozan Antlaşması’nı özellikle Milli Savunma Okulu bağlamında derinlemesine tartışmak için mükemmel bir fırsat.

Bu arada, Antlaşmanın bazı maddelerine saygı gösterilmemiştir ve size örneğin 14. maddesinden bahsedebilirim. Gökçeada ve Bozcaada Rumlarının hakları ve bu adaların yönetim rejimiyle ilgilidir.

Bu tartışmanın sadece bilgiyi teşvik etmekle kalmayıp, aynı zamanda bu Antlaşmanın bölgemizdeki barış, istikrar ve güvenlik açısından taşıdığı önemin daha geniş bir şekilde anlaşılmasını da teşvik ettiğini düşünüyorum.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu