Yunanistan Haber

Dendias: “İsrail İle Araştırma ve Geliştirme Alanlarında Çok Yakın İşbirliği Yapacağız”

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile İsrail’in Başkenti Tel Aviv’e bir araya geldi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile İsrail’in Başkenti Tel Aviv’e bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Nikos Dendias, bugün Tel Aviv’de İsrailli mevkidaşı Yoav Galland ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın İsrail ile “iki ülkenin toplumları ve ekonomileri için karşılıklı yarar sağlayacak şekilde savunma sanayi işbirliğini zenginleştirme” taahhüdünü vurguladı.

“İsrail ile araştırma ve geliştirme alanlarında çok yakın işbirliği yapacağız” diyen Bakan Dendias şu ifadeleri kulladı:

“Yunanistan, Silahlı Kuvvetler, Bakanlık ve şirketlerin işbirliğiyle İsrail’inkine benzer bir ekosistem oluşturmaya çalışacak. Yunanistan ve İsrail dostluk, ortak vizyon ve bölgemizde güvenli ve müreffeh bir ortam hedefine dayalı “stratejik bir ilişki” geliştirdiler. Bugün, ortak hedefimizi ve stratejik savunma işbirliğimizi genişletme ve derinleştirme arzumuzu yeniden teyit etme fırsatı bulduk.

Ülkelerimiz arasındaki savunma bağları, ortak askeri tatbikatlar ve Silahlı Kuvvetlerin eğitimi yoluyla ve aynı zamanda bilgi ve deneyim alışverişi yoluyla güçlendirildi.”

Dendias, İsrailli mevkidaşı Galland ile görüşme sırasında Ukrayna’daki durumu görüştüklerini ve Yunanistan’ın, güç kullanarak sınırları değiştirmeye yönelik her türlü girişime karşı olduğunu ve agresif revizyonizmi bölgemizde karşılaştığımız en büyük zorluk olarak gördüğünü açıklığa kavuşturduklarını söyledi. Ayrıca, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenlik için girişimleri desteklediğini yineledi.

İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ise iki ülke arasındaki güçlü işbirliği bağlarına atıfta bulundu ve İsrail ve Yunanistan’ın daha geniş bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için el ele verdiğine işaret etti. Gallant, “Savunma iş birliğimiz birçok alana dokunuyor, savunma sanayi iş birliğimiz sadece güvenliğe değil iki ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.” İfadelerini kullandı.

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu