Türkiye | Dünya

“Bu İşlerden Uzak Durun”

"Bizim tavsiyemiz, Yunanlara da söyledik, buralardan, bu işlerden uzak durması çünkü Orta Doğu'daki devam eden savaşlara bu şekilde siz müdahil olduğunuz zaman, taraf olduğunuz zaman bu ateş gelir, sizi de bulur. Zaten biz de aynı coğrafyadayız, gelir bizi de bulur."

Bakan Fidan, Habertürk canlı yayınında dış politika gündemini değerlendirdi, soruları yanıtladı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarıyla savaşın yayılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduklarına dikkati çeken Fidan, İsrail’in soykırımı sürdürdüğü sürece bu riskin devam edeceğini vurguladı.

Şu anda düşük yoğunlukla giden çatışmaların büyük bir savaşa dönüşmesi ve başka aktörleri de içine çekmesinin söz konusu olduğuna işaret eden Fidan, GKRY ile ilgili Avrupalı ve bölgesel aktörleri uyardıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, GKRY’nin Gazze’ye yönelik operasyonların parçası olmasına ilişkin şunları kaydetmişti:

“Buranın operasyon merkezi haline dönmüş olması… 7 Ekim’den sonra, İsrail’in başlattığı ilk operasyonlardan sonra biz, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin özellikle Gazze’ye yönelik operasyonlarda belli ülkelerin kullandığı bir üs olmasını istihbari raporlarla hep görüyoruz. Orada Gazze’ye yönelik istihbari uçuşların, askeri uçuşların sürekli yapıldığını. Bunu gündeme getirince biz, birdenbire burayı lojistik üs ilan ettiler, Gazze’ye yönelik.

Aslında biz o zaman da dedik yani bu lojistik üs operasyonu, oranın aslında bir askeri üs olma özelliğini gizleyen bir faaliyet haline açıkçası dönüşmüş oldu. Buranın ve Yunan adalarının Orta Doğu’ya yönelik operasyonlar için kullanılıyor olmasının ne Kıbrıs Rum Kesimi’ne ne Yunanistan’a faydası olur. Bizim tavsiyemiz, Yunanlara da söyledik, buralardan, bu işlerden uzak durması çünkü Orta Doğu’daki devam eden savaşlara bu şekilde siz müdahil olduğunuz zaman, taraf olduğunuz zaman bu ateş gelir, sizi de bulur. Zaten biz de aynı coğrafyadayız, gelir bizi de bulur.”

Fidan, bölge aktörlerinin orada ciddi bir askerileşmenin olduğunu görmeleri ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Atina Fidan’ın sözlerini eleştirdi

Bu sözlerden birkaç saat sonra ise Atina’daki diplomatik kaynaklar, Fidan’ın sözlerini eleştirdi. Yunanistan’ın saygın gazetelerinden Kathimerini’ye konuşan ve ismini açıklamayan diplomatik kaynaklar, Yunanistan’a politikasının ne olması gerektiğinin dikte edilmeyeceğini ve Orta Doğu’daki ve özellikle Gazze’deki gelişmeler konusunda ilkeli bir duruş sergilediğini söyledi.

Atina’daki kaynaklar Salı günü Fidan’ın sözlerine cevaben “Yunanistan, politikasını nasıl yürüteceği ve ulusal çıkarlarını nasıl koruyacağı konusunda talimat kabul etmez” derken, “Orta Doğu krizi boyunca Yunanistan, ilgili tüm taraflarca takdir edilen ilkeli bir duruş sergiledi ve bu nedenle hiçbir ülkeyle ihtilafa düşmeden tüm iletişim kanallarını açık tuttu” yorumunu yaptı.

Yunan diplomatik kaynaklar, Hizbullah’ın Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni tehdit etmesiyle ilgili olarak da, “Yunanistan, AB üyesi ülkelerle birlikte Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile dayanışma içindedir” dedi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu