Yunanistan Haber

Amerikalılar Yunanistan İle Birlikte İskeçe’de Tatbikat Yapıyor

Batı Trakya’nın İskeçe ili Kayalar köyü atış eğitim alanında Amerikan ve Yunan tankları ve helikopterleri gerçek mermilerle eğitim atış tatbikatı yapıyor.

Batı Trakya’nın İskeçe ili Kayalar köyü atış eğitim alanında Amerikan ve Yunan tankları ve helikopterleri gerçek mermilerle eğitim atış tatbikatı yapıyor.

10 Şubat tarihinde İskeçe’de Kayalar (Petrohori) atış eğitim alanında başlayan “TAMS Trakya İşbirliği 2023” tatbikatında, Yunanistan Kara Kuvvetleri ve ABD ordusuna ait tanklar, gerçek atışlı ve Taktik Nişan Alma Simülasyon Sistemleri (SETE) kullanılarak çok sayıda harekat objesinin inceleneceği belirtiliyor.

Yunanistan Kara Kuvvetleri (GES) tarafından yapılan açıklamada, Yunan ordusu ve Amerikan ordusunun katılımıyla İskeçe’de Kayalar (Petrohori)  “TAMS Trakya İşbirliği 2023” tatbikatı 10 Şubat’ta başladı ve 24 Şubat’ta sona ereceği belirtiliyor.

Tatbikata, XXV Zırhlı Tugay (XXV TTHT “2. SÜVEARİ ALAYI – EPHESOS”), 71’inci Hava İndirme Tugayı (71 A/M TAX “PONTOS”),1. Kara Havacılık Tugayı (1. SINIF “KİLKİS LAHANA”) ve ABD ordusundan 101. Hava İndirme Tümeni 2. Tugay Muharebe Ekibinin bir bölümü katılıyor.

blank

Ortak eğitim tatbikatına yönelik Amerikalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, “Tatbikata 2’nci Tugay Muharebe Timi, 101’inci Hava İndirme Tümeni, 1’inci Birleşik Silahlı Tabur, 18’inci Piyade Alayı ve 2’nci Zırhlı Tugay Muharebe Timi’ne bağlı askerler, Yunan Silahlı Kuvvetleri ile birlikte İskeçe’de icra edecek. NATO topraklarının savunmasına olan bağlılığımız kesindir ve ABD, NATO müttefiklerimizin en iyi savunmasını güçlendirmeye devam edecektir.” İfadeleri kullanılıyor.

Tatbikatta, kısa süre önce Almanya tarafından Yunanistan’a teslim edilen TOMA Marder-1A3 tankları ilk kez kullanılıyor. Bunun yanı sıra tatbikata, ΑΗ-64Α Apache, OH-58D Kiowa Warrior helikopterleri, Obüsler, Leopard ve Abrams tankları katılıyor.

blank

blank

blank

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu