Batı Trakya Haber

ABD’nin Dini Özgürlükler Raporu Aynı Tas Aynı Hamam

Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğinin zayıflatan yasa ve uygulamalara yer verilmiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan 2021 Dini Özgürlükler Raporu’nu yayımladı.

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türk toplumunun dini alanda yaşadığı sorunlar ile eleştirilerine kısmen yer verilen rapor genel hatlarıyla öncekilerde olduğu gibi yine ülkemizin resmi görüşünü destekler nitelikte ve yanlı kale alınmış. ABTTF olarak her yıl yaptığımız gibi Batı Trakya Türk toplumunun dini alandaki sorunları ile görüş ve taleplerini detaylarıyla içeren paralel bir rapor hazırlayacak, raporumuzu ABD’nin ilgili makamlarına ileteceğiz.” İfadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, 2021 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nu 2 Haziran 2022 tarihinde yayımladı. Dünya genelinde dini özgürlüklerin durumunun incelendiği raporun Yunanistan ile ilgili bölümünde “Trakya’daki Müslüman azınlık” tanımı kullanılarak Batı Trakya Türk toplumunun dini alanda yaşadığı sorunlara kısmen yer veriliyor.

ABD raporunda Batı Trakya Türk toplumu

Nüfusla ilgili gecen yılki verilerin aynen tekrar edildiği 2021 raporunda, Yunanistan’ın toplam nüfusunun 10,6 milyon olarak tahmin edildiği belirtilerek, 1923 Lozan Antlaşması’na göre resmi azınlık olarak tanınan Batı Trakya Türk toplumunun nüfusunun Yunan hükümetinin kaynaklarına dayanarak yaklaşık 140 bin olduğu kaydediliyor.

Raporda, 1923 Lozan Antlaşması hükümleri uyarınca Batı Trakya Türk toplumunun kendine ait sosyal ve hayır kurumlarını (Vakıflar) idare etme hakkına sahip olduğu belirtilerek, 1991’de çıkan yasa ile hükümetin Müslüman liderlerden oluşan bir komite ile istişare içerisinde (Batı) Trakya’da on yıl görev süresi olan üç Müftü atadığı ve görev süresinin uzatılabileceği not ediliyor. Yürürlükteki yasaya göre (Batı) Trakya’daki Tayinli Müftülerin geleneksel İslam hukukuna göre evlilik, boşanma, miras gibi aile konularında tüm taraflardan noter tasdikli rıza belgesi talep ettiği kaydedilerek, tayinli müftülerin kararının asliye mahkemelerinin onayına tabi olduğu ifade ediliyor.

Batı Trakya Türk toplumunun müftülerin hükümet tarafından atanmasına karşı çıkarak doğrudan Azınlık tarafından seçilmesini talep ettiğinin belirtildiği raporda, Batı Trakya Türk toplumunun Gümülcine, İskeçe ve Dimetoka’daki özerk Müftülük kurumlarının idari yapısını değiştirerek Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na bağlayan 52/2019 sayı ve tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesine karşı çıkmasına ise değinilmiyor.

Geçen yılki raporda olduğu üzere 1923 Lozan Antlaşması’na göre (Batı) Trakya’da Türkçe ve Yunanca dillerinde iki dilli okulların faaliyette olduğunun belirtildiği 2021 raporunda, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında bölgede toplam 115 ilkokulun bulunduğu, 2019-2020 döneminde ise bu sayının 123 olduğu aktarılıyor. Batı Trakya Türk toplumu temsilcilerinin bölgede özel iki dilli ortaokul-lise ve anaokulu açma taleplerinin hükümet tarafından görmezden gelinmeye devam edildiğini aktardıklarının belirtildiği raporda, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğinin zayıflatan yasa ve uygulamalara yer verilmiyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “ABD 2021 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun Yunanistan’la ilgili bölümünde geçen yılki rapordaki bazı ifadeler aynen tekrar edilirken Batı Trakya Türk toplumunun dini alanda yaşadığı sorunlar ile eleştirilerine yine kısmen yer veriliyor. Rapor genel hatlarıyla öncekilerde olduğu gibi yine ülkemizin resmi görüşünü destekler nitelikte ve yanlı kale alınmış. ABTTF olarak her yıl yaptığımız gibi Batı Trakya Türk toplumunun dini alandaki sorunları ile görüş ve taleplerini detaylarıyla içeren paralel bir rapor hazırlayacak, raporumuzu ABD’nin ilgili makamlarına ileteceğiz.” dedi.

ABD 2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun Yunanistan ile ilgili bölümüne https://www.state.gov/reports/2021-report-on-international-religious-freedom/greece/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu