Yunanistan Haber

ABD Yunanistan’a İki Adet C-130 Nakliye Uçağı Veriyor

Amerikan ordusunun iki adet C-130 tipi nakliye uçağının Yunanistan'a tedarikine Dışişleri Bakanlığı tarafından onay verildi.

Amerikan ordusunun iki adet C-130 tipi nakliye uçağının Yunanistan’a tedarikine Dışişleri Bakanlığı tarafından onay verilirken, 5’inci nesil savaş uçağı F-35’in satın alınmasına yönelik süreç ise hızla ilerliyor.

ERT televizyonuna göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan askeri teçhizat fazlasından Yunanistan’a iki C130 nakliyesi sağlanmasını onayladı ve iki yenisinin de satın alınmasına ilişkin anlaşmanın kısa sürede açıklanması bekleniyor.

Haberde, F-35’lerle ilgili olarak, “Türkiye’de seçimlerin hemen ardından resmi süreci harekete geçirmek için Kongre’de gerekli olan dört imzadan sonuncusunun da atılması bekleniyor.” İfadelerine yer verildi.

Ardından Amerikalıların talebin kabul mektubunu göndermesi ve Yunanistan’ın 2028’de ilk uçağı teslim almaya başlaması hedefiyle ilgili müzakerelerin başlaması hedefleniyor.

Ayrıca Yunanistan’ın silah sistemlerini yenilemek için ABD hükümetinden 2 milyar doların üzerinde kredi veya kredi garantileri şeklinde ek bir mali yardım paketi alması bekleniyor. Ve bu bağlamda Yunanistan tarafından Ukrayna’ya S-300’lerin verilmesi, akabinde Patriot sistemlerinin Yunanistan tarafından teslim alınması görüşmeleri tekrar masaya geliyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu