Yunanistan Haber

3 Adet MH-60R Denizaltısavar Helikopterleri Şubat’ta Yunanistan’da

İlk 3 adet MH-60R denizaltısavar helikopterleri Şubat ayında Yunanistan’a geliyor.

İlk 3 adet MH-60R denizaltısavar helikopterleri Şubat ayında Yunanistan’a geliyor.

Yunan basında yer alan haberlere göre, ilk 3 adet MH-60R denizaltısavar helikopteri, 2024 yılı Şubat ayı başlarında Deniz Kuvvetlerinin Kotroni’deki deniz üssüne ulaşacak.

Yunan basını haberi, “Türkler için yeni bir kabus, çünkü TOMA M-1117, Rafale uçakları ve Belhara fırkateynlerinden sonra donanmamızın alacağı MH-60R’nin önde gelen denizaltısavar helikopterleri de teslimat yolunda.” Diye duyuruyor.

“MH-60R’nin Yunanistan versiyonu Hellfire füzeleri, güdümlü füzeler ve modern Mk.54 torpidolarıyla donatılacak” ifadeleri yer alan haber şöyle devam ediyor:

“ABD ile yapılan anlaşma, Yunan fabrikalarında Amerikan şirketi tarafından hayata geçirilecek olan Aegean Hawk helikopterlerinin modernizasyonunu da içerirken, Yunan donanması için de hayati önem taşıyan MEKO Fırkateynlerinin seviye yükseltme programı da “çalışıyor. Yapılan Amerika’nın teklifi değerlendiriliyor.

Fransız fırkateynleri ve diğer silah sistemleriyle birlikte Yunan Takımadaları’nın Türk donanması için büyük bir “tuzağa” dönüştüğü ve “Mavi Vatan” planının fiilen iptal edildiği neredeyse kesindir.

MH-60R’ler, ABD Donanması’nın SH-60B ve SH-60F’sinin yerini almak üzere geliştirilmiş çok rollü helikopterlerdir. Çok rollü helikopterler olarak denizaltı karşıtı savaş görevlerini, yüzey savaşını, arama ve kurtarma operasyonlarını, amfibi operasyonlar için ateş destek görevlerini, gözetleme ve iletişim destek operasyonlarını ve ikmal ve personel taşıma görevlerini gerçekleştirebilirler. İkmal görevleri için helikopterde 6.000 pound (2.718 kg) yük taşıma kapasitesine sahip harici bir kanca bulunur.

Yunan ve Türk hükümetlerinin dostluk ve işbirliği elini uzattığı, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi çerçevesinde 7 Aralık’ta Miçotakis-Erdoğan görüşmesini planladığı bir dönemde, Türk Amiral Tatlıoğlu, romantiklere ve hayalperestlere, “günsüz canavarın” mevcut olduğunu ve koşullar izin verdiği sürece her an ve her saat bize saldırmaya hazır olduğunu hatırlatarak Ege’deki suları bulandırıyor.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu