Yunanistan Haber

1700 ve Üzeri Karadenizli Dansçı Gümülcine’ye Akın Edecek

Gümülcine “17. Pan-Helenik Pontus Dansları Festivali”ne ev sahipliği yapıyor.

Gümülcine “17. Pan-Helenik Pontus Dansları Festivali”ne ev sahipliği yapıyor.

“17. Pan-Helenic Pontus Dansları Festivali” 25 Kasım 2023 tarihinde Gümülcine’de düzenlenecek. Yunanistan’ın her köşesinden, farklı bölgelerdeki “Pontus Dernekleri”nden (Karadeniz Dernekleri) binlerce dansçı Gümülcine’ye akın edecek.

Yunanistan Pontuslular Federasyonu’nun “17. Pan-Helenik Pontus Dansları Festivali” 25 Kasım 2023 Cumartesi günü saat 18:00’de Gümülcine’de Trakya Dimokritos Üniversitesi kampüsünde bulunan kapalı spor salonunda gerçekleşecek.

Yetkili merciler tarafından yapılan açıklamaya göre bu yılki “17. Pan-Helenic Pontus Dansları Festivali” 100. Yılı nedeniyle Lozan Antlaşması’na adanacak.

Yapılan açıklamada, “Yüz yıl sonra, haksız yere ölen ecdadımızın ahlaki ve tarihi adaleti için mücadelemiz kararlı ve sarsılmaz bir şekilde devam ediyor.” İfadelerine yer veriliyor.

Doğu Makedonya-Trakya Pontus Dernekleri Birliği’nin (S.P.O.S.) önerisi üzerine, büyük çalışmaları nedeniyle Milletler Cemiyeti’nin Avustralya Komiseri, İngiliz ordusunun Albayı ve Doğu Trakya’daki göçmenlerin bakımından sorumlu George Divine Treloar, Pontus geleneğinde klarnet ustası Giorgos Kesidis ve aynı zamanda önde gelen yazar ve söz yazarı Lefteris Hapsiadis onurlandırılacak.

Festival, geçen yıl Kozani’de elde ettiği başarının ardından bu yıl daha dinamik bir şekilde Gümülcine’de geri dönüyor.

Doğu Makedonya ve Trakya Pontus Birlikleri Derneği’nin öncülüğünde, Doğu Makedonya- Trakya Eyalet Başkanlığı ve Gümülcine Belediyesi’nin ortak organizatörleri sorumluluğunda, Federasyonun üye birliklerden, Yunanistan’ın her köşesinden binlerce dansçı  Gümülcine’ye akın edecek.

Etkinlik aşağıdaki linkten canlı olarak verilecek.

https://www.livemedia.gr/poe17

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu