Yunanistan Haber

Yunanistan’da Özel Üniversitelerin Kurulmasına İzin Çıktı

Yunanistan Parlamentosu protestolara rağmen özel üniversitelere izin veren tasarıyı kabul etti.

Yunanistan Parlamentosu protestolara rağmen özel üniversitelere izin veren tasarıyı kabul etti.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, yasanın on binlerce Yunan öğrencinin yurt dışındaki üniversitelere göçünü tersine çevirmeye yardımcı olacağını savunuyor. Genel kurul oturumundaki oylamada yasa tasarısı için 159 “evet”, 129 “hayır oyu çıktı.

Oylama öncesi başkent Atina, tasarıya karşı çıkan öğrencilerin protestolarına sahne oldu.

Cuma akşamı başlayan ve oylama öncesinde de devam eden gösterilerde yaklaşık 18 bin kişi tasarıyı protesto etti. Polis, şiddet yanlısı bir grup protestocuyu engellemek üzere göz yaşartıcı gaz kullandı. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre protesto eylemleri sırasında çıkan arbedede 9 gösterici ve 7 polis memuru yaralandı. Arbede sonrası 3 gösterici polis tarafından gözaltına alındı. Binlerce öğrenci, devlet üniversitelerinden alınan diplomaların değerini düşüreceğini söyledikleri reformu haftalardır protesto ediyor. Son gösterilerden önce tasarıya karşı çıkan öğrenciler çok sayıda üniversite binasını “işgal” etmişti.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, yasanın on binlerce Yunan öğrencinin yurt dışındaki üniversitelere göçünü tersine çevirmeye yardımcı olacağını, bunun da on yıldır süren mali krizden kurtulmaya çalışan bir ekonomiye destek olacağını savunuyor.

Başbakan oylama öncesinde parlamentoda yaptığı konuşmada, “Tüm Yunan öğrenciler için daha fazla özgürlük ve bilgiye daha fazla erişimin garantisi olarak bu tasarıya ‘evet’ demeliyiz.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu