Yunanistan Haber

Yunanistan Özel Temsilci Atayacak

Yunanistan'ın, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) çerçevesinde çalışma yapmak üzere İİT Özel Temsilcisi atama kararı aldığı bildirildi.

Yunanistan’ın, Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) çerçevesinde gündeme getireceği konularla ilgili çalışma yapmak üzere İİT Özel Temsilcisi atama kararı aldığı bildirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısır’ı ziyareti kapsamında Kahire’de mevkidaşı Sami Şukri ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kahire temaslarında, Rusya-Ukrayna Savaşı ve sonrasında oluşan gıda ve enerji krizi konularının ele alındığını belirten Dendias, Libya, Doğu Akdeniz gibi bölgesel konuların da masaya yatırıldığını söyledi.

Dendias, Mısır’a, İİT çerçevesinde Yunanistan’a verdiği destek için teşekkür ettiğini aktararak, “Yunanistan’ın, Türkiye’nin bu teşkilat çerçevesinde gündeme getireceği konularla, Türkiye’nin sunduğu karar taslaklarının arkasındaki güdülerini açık şekilde gören Mısır gibi dost ülkelerle iş birliği içerisinde ilgilenmek üzere, özel temsilci atamasında mutabık kaldık.” ifadesini kullandı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sukri, Yunan mevkidaşıyla Kahire’de bir araya geldi.

Görüşmede tarafların, çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki iş birliği düzeyinin geliştirilmesini ele aldığı belirtildi.

İkilinin ayrıca, “enerji alanında taraflar için ortak önem taşıyan doğal gaz ve elektrik hatları konusu ile Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan arasında imzalanan enerji alanındaki mutabakat zaptının etkinleştirilmesini” değerlendirdiği kaydedildi.

Öte yandan iki Bakanın bölgesel ve uluslararası meselelerle ilgili siyasi istişareleri artırma ve koordineli hareket etme hususunda mutabık kaldığı ifade edildi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu