Yunanistan Haber

Yunanistan 3,6 Milyar Euro Mali Yardım Talebinde Bulundu

Yunanistan, 3,6 milyar Euro’luk destek için AB mali yardım fonuna başvurdu.

Yunanistan, 3,6 milyar Euro’luk destek için AB mali yardım fonuna başvurdu.

Avrupa Komisyonu, 29 Aralık’ta Yunanistan’ın Kurtarma ve Dayanıklılık Mekanizması (RRF) kapsamında 3,6 milyar Euro’luk mali destek için bir talep gönderdiğini duyurdu.

Komisyona göre, Yunanistan’ın ilk ödeme talebi, enerji verimliliği, sürdürülebilir hareketlilik, atık yönetimi ve sivil koruma, aktif işgücü piyasası politikaları, sağlık, vergi idaresi, adalet, ticari dışa dönüklük ve finans alanlarındaki 15 reform ve yatırımı kapsıyor.

Dönüm noktalarından ve hedeflerden ikisi, RRF Kolaylığının kredi bölümünün uygulanmasının ilk adımlarıyla ilgilidir. Yunanistan’ın talebini değerlendirmek için Komisyonun iki ay zamanı var.

Ardından, Yunanistan’ın bu ödeme için ihtiyaç duyduğu mali yardımı, koyduğu hedeflerin yerine getirilmesine ilişkin ön değerlendirmesini Konseyin Ekonomik ve Mali Komitesi’ne (EFC) gönderecek.

Yunanistan’ın genel toparlanma ve dayanıklılık planının 17,8 milyar Euro hibe ve 12,7 milyar Euro kredi ile finanse edileceği hatırlatıldı.

Yunanistan’ın RRF kapsamındaki ödemeleri performansa dayalıdır ve ülkenin toparlanma ve dayanıklılık planında açıklanan yatırımların ve reformların uygulanmasına bağlıdır.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu