Yunanistan Haber

Sözde “Pontus Soykırımı” Anıtı Açılışına Katıldı

İstanköy (Kos) adasına sözde “Pontus Soykırımı” anıtı diktiler. Anıtın açılışına Yunan devletinin İstanköy’e tayin etmiş olduğu İskeçeli imam İrfan Trampa da katıldı.

İstanköy (Kos) adasına sözde “Pontus Soykırımı” anıtı diktiler. Anıtın açılışına Yunan devletinin İstanköy’e tayin etmiş olduğu İskeçeli imam İrfan Trampa da katıldı.

Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’nda sözde “Pontus Sorkırımı” anıtı dikildi. İstanköy (Kos) Belediye Meclisi’nin aldığı kararın ardından, Kos Pontuslular (Karadenizliler) Derneği tarafından bir ay önce yapımına başlanan sözde Pontus Helenizmi “Soykırımı” Anıtı ve Parkı, 6 Ekim 2022 tarihinde akşam saatlerinde düzenlenen törenle açıldı.

blank

Törene anıtı yapan heykeltıraş Kikotis Georgios, Pontus (Karadeniz) Kos Derneği Başkanı Haralambos Navrozidis, Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras, belediye yetkilileri, Yunan devletinin İstanköy’e tayin etmiş olduğu İskeçeli imam İrfan Trampa, vatandaşlar, dernek üyeleri ve adadaki askeri üst düzey komutanlar katıldı.

İskeçe Türklerinin yakın zamanda seçtiği İskeçe Müftümüz Mustafa Trampa ile uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. Sadece soyadı benzerliği vardır.

Pontuslular (Karadenizliler) Kos Derneği Başkanı Haralambos Navrozidis, törende yaptığı konuşmada, “353 bin soydaşımızı anmak ve onların hatıralarını yaşatmak için burada bu töreni düzenledik, anıtın açılışını yapıyoruz. Türkiye hala özür dilemiyor, çünkü geçmişi ile barışmak istemiyor, soydaşlarımızın torunları da bu anıta sahip çıkacak” ifadelerini kullandı.

“Düzenlenmekte ve gerçeklikten uzak bu tarihi yalan üzerine kurgulanmış hikayeler”

blank

Rodos-İstanköy ve Oniki Adalar Türkleri Dayanışma Derneği (ROİSDER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, anıtın açılışını kınadığını söyledi.

Kaymakçı yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın 23 Şubat 1994 tarihinde Yunan Parlamentosu’nda oybirliği ile kabul ettiği bir yasayla, 19 Mayıs gününü, sözde ‘Pontus Soykırımını Anma Günü’ olarak kabul ettiğini ve bu yasanın 7 Mart 1994 tarihinde Yunanistan Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. “Düzenlenmekte ve gerçeklikten uzak bu tarihi yalan üzerine kurgulanmış hikayeler Yunan halkına empoze edilmektedir” diye konuştu.

Kaymakçı heykelin dikilmesini kınadıklarını da söyledi.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu