Türkiye | Dünya

“Pontus İddiaları Asılsızdır”

“Yunanistan'ın "Megali İdea" planının bir uzantısıdır. Pontus” antik çağda kalmış bir tanımdan ibarettir.”

“Yunanistan’ın “Megali İdea” planının bir uzantısıdır. Pontus” antik çağda kalmış bir tanımdan ibarettir.”

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın sözde “Pontus Soykırımı” ile ilgili iddialarına cevaben yazılı bir açıklama yayınladı. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Yunanistan’daki aşırı sağcı grupların 1994’te, popülist söylemlerle ortaya attığı Pontus iddiaları asılsızdır. Yunanistan’ın “Megali İdea” planının bir uzantısıdır. Pontus” antik çağda kalmış bir tanımdan ibarettir.” İfadelerine yer veriliyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şu şekildedir:

“Yunanistan’daki aşırı sağcı grupların, İstiklal Savaşımızın başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 19 Mayıs 1919’dan 75 yıl sonra, 1994’te, popülist söylemlerle ortaya attığı Pontus iddiaları asılsızdır.

“Pontus” antik çağda kalmış bir tanımdan ibarettir. 19. yüzyılın sonunda ortaya çıkan Pontusçu faaliyetler, Yunanistan’ın “Megali İdea” planının bir uzantısıdır. Konu esasen Türk ve Rum ahalinin mübadelesi ile sonuçlanmış tarihi bir sürecin asılsız iddialara konu edilerek istismarından ibarettir.

Söz konusu iddialar, Türk-Yunan ilişkilerine zarar vermeyi ve Yunanistan siyasetinin sağduyulu kesimlerini zor durumda bırakmayı hedeflemektedir.

Yunanistan ile ikili ilişkilerimizde son dönemde olumlu bir ivme yakalanmıştır. Yunanistan Hükümetinden beklentimiz, sorumsuz bazı siyasetçilerin gelecek nesillerin barış ve huzur ortamında yaşamasını engellemeye yönelik çabalarına karşı net bir tutum ortaya koymasıdır.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu