Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

“Nereden Buldun? Babanın Malı Mı?”

Mezarlığı talan eden o Belediye Başkanı konuştu ve Horozlu köyündeki Müslüman Türk mezarlığının Belediye’nin mülkiyeti olduğunu ileri sürdü.

Mezarlığı talan eden o Belediye Başkanı konuştu ve Horozlu köyündeki Müslüman Türk mezarlığının Belediye’nin mülkiyeti olduğunu ileri sürdü. O zaman İstanbul’da Rum Azınlığa ait bir mülkiyet de İstanbul Belediyesi’nin malı olur mu? Burada senin Belediyenin malı oluyor da, orada neden olmasın? sayın Başkan Çitiridis! Akıllı olmak lazım bazen.

Durup dururken Batı Trakya’da bir ateşin fitilini yakmana gerek yok! Hadi Yunan devleti benimsediği ve tıkır tıkır işlettiği asimilasyon politikasıyla son döneme daha da etkili ve baskıcı uygulamalarla Azınlığın üzerine geldikçe geliyor. Siz Yerel Yöneticiler, her sabah uyanığınızda yolda yürürken karşılaştığınız veya makamınıza gelenlere “kalimera” dediğiniz Türk komşularınızın yüzüne bakabilmek için dürüst ve samimi saygılı davranmanız gerekmez mi? Senin atalarının mezarları üzerinde dozerler dolaşsa ve mezar taşlarını yok etse sen ne yapardın?

Son döneme birileri Batı Trakya’da taşları yerinden oynatmak, tarihimizi, kültürümüzü ve dini değerlerimizi yok etmek üzere akıl almaz hareketlere girişiyor. Hadi dirilerimize uygulanan yasaklarla, ayrımcılıklarla, haklarımıza hukuk çerçevesinde saygı yok! Onu biliyoruz, yaşıyoruz!  Ölülerimize mezarlıklarımıza bari saldırmayın! Bırakın insanlarımız ebedi ikametgahlarında huzur içinde yatsınlar.

Daha önce okumayan okuyucularımız için hatırlatalım dedik. Bir Yunan Belediye Başkanı Batı Trakya’da Müslüman Türk mezarlığını talan etti!

Batı Trakya’nın İskeçe bölgesi Horozlu köyündeki tarihi Türk mezarlığını Bulustra Belediye Başkanı Yorgos Çitiridis iş makinalarıyla tahrip ederek büyük bir tepkinin oluşmasına neden olmuştu. Aynı Başkan şimdi de sanki dedesinin, babasının malıymış gibi çıkıp gazetelere beyan veriyor ve o mezarlığın bulunduğu arazinin Belediyenin malı olduğunu ileri sürüyor. Burada adama sormazlar mı? “Nereden Buldun? Babanın Malı Mı? demezler mi?

O Belediye başkanı Türk mezarlığını tahrip etmekle kalmamış, bu yanlış hareketinden dolayı Azınlıktan özür dileyeceği yerine, yeni açıklamalarıyla tepki çekmeye devam ediyor.

blank

Başkan Yorgos Çitiridis, İskeçe’deki Embros Gazetesi’ne konuya ilişkin verdiği mülakatında, söz konusu 15 dönümlük mezarlık arazisinin 55 yıldır Belediye arazisi olarak kayıtlı olduğunu dile getiriyor. 1987 yılında köy planının genişletildiğini ve mezarlık alanının “yeşil alan” olarak nitelendirildiğini söyleyen Çitiridis, 2018 yılında da Belediyenin bu araziyi Tapu Kadastro Müdürlüğü‘ne (Ktimatologio) Belediye mülkü olarak kayıt ettirdiğini ve kimsenin buna itiraz etmediğini söylüyor.

Başkan Çitiridis, 2019 yılında Horozlu köyünde bir mütevelli heyetinin oluşturulduğunu ve bu heyetin Belediyeden bu araziyi temizlemesini talep ettiğini, temizliğin bir buçuk yıl önce imam ile milletvekili Hüseyin Zeybek’in gözetiminde yapıldığını söylüyor.

Çitidiridis yerel bir gazeteye verdiği mülakatında şu ifadeleri kullanıyor:

“Son Belediye meclis toplantısında hayata geçirmek istediğimiz projeleri sunduk ve bunları Belediye programına dahil etmek istedik. Bunların arasında rekreasyon parkı ve mezarlığın yakınındaki bir yerde çok kültürlülüğü ortaya çıkaran bir proje vardı. Burasını ziyaret edilebilir hale getirmek istedik. Bu vesileyle Azınlık mensubu Belediye meclis üyeleri bu arazinin mütevelli heyetine devredilmesini istediler. Ancak Belediyenin kendi mülkünü devretmesi veya başka bir yere aktarması mümkün değil. Bu sadakatsizlik olurdu.

Kesinlikle mezarlığa bir zarar verilmedi. Mezarlık 100 yıldır terk edilmiş durumda. Bazı politikacıların seçim kokusu aldıklarını ve sorun yokken, sorun yaratarak azınlıktan oy kapma fırsatı bulduklarını düşünüyorum.”

Son olarak Azınlıktan sonra bir tepki de Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Din İşleri Genel Sekreteri Yorgos Kalancis’ten geldi. Sekreter Kalancis de Bulustra Belediyesi’nin bu girişimine tepki gösterdi.

SİRİZA Partisi Mezarlığa Yapılan Bu “Alçaklığı” Kınadı

blank

“Avdira Belediye Başkanı bu eylemi siyasi kariyerinin sonuna kadar kara bir leke olarak taşıyacaktır.”

SİRİZA Partisi Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Tematik Haklar ve Feminist Politika Komitesi, Bulustra (Avdira) Belediye Başkanının Horozlu köyünde Türk mezarlığına karşı ahlaksız eylemini en açık şekilde kınadığını belirten yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklama aynen şu şekilde:

“SİRİZA Partisi Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Tematik Haklar ve Feminist Politika Komitesi, Avdira Belediye Başkanının ahlaksız hareketini en açık şekilde kınıyor.

Eski Müslüman mezarlığının yıkımı bize gitti sandığımız tarihin kara sayfalarını hatırlatıyor. Bu eylem yalnızca ceza yasasını değil, her şeyden önce, ölülere saygıyla ilgili yazılı olmayan yasanın tarihi ahlakını da ihlal ediyor. Aynı zamanda bu barbarca hareket, bölgenin sakin atmosferine sorun yaratıyor. Bay Çitiridis, daha ziyade bir “yatırım planı” adına, bu eylemle “ortak provokatör” olarak hareket etmektedir.

Buna izin vermeyeceğiz.

Bölgedeki tüm çalışmaların derhal durdurulmasını ve derhal restorasyonunu talep ediyoruz. Her yetkili mercinin konuyu hem cezai hem de disiplin boyutunda ele almasını talep ediyoruz. Her halükarda, ilgilendiğimiz kadarıyla, bölgenin çok kültürlü karakterinin özünü etkileyen eylemleri en yoğun şekilde damgalayacağız. Bu konuyu en üst düzeye getirmede kararlıyız. Çünkü SYRIZA PROGRESİF İTTİFAK için hak mücadelesi bir halkla ilişkiler meselesi değil, kimliğidir.

Küfür, Nemesis tarafından takip ediliyor. Avdira Belediye Başkanı, kısa süreceğini umduğumuz bu eylemi siyasi kariyerinin sonuna kadar kara bir leke olarak taşıyacaktır.”

Son olarak Belediye Başkanı Çitiridis, yine Azınlığa karşı bir yanlış tutum izlemiş ve Belediye Meclisindeki Türk Meclis üyelerinin tepkisine neden olmuş ve Meclis üyeleri bir basın açıklaması yayınlamışlardı.

BİRLİK Gazetesi olarak o tarihte de olayı yakın takip etmiş ve gündeme getirmiştik. Şimdi de aynı mücadeleyi bekliyoruz!

Bravo!! Mücadele Ruhunuz Ve Kararlılığınız Rodop İline De Örnek Olsun!

blank

“Aynı hassasiyetin bizim için hem tarihi hem manevi bir değeri olan Hemetli Camisine de gösterilmesini talep etmekteyiz.”

9 Eylül 2021

Avdira (Bulustra) Belediyesi azınlık meclis üyeleri, kararlı duruşlarıyla Hemitli Camii ile ilgili yaşanan sorunun çözülmesi için Belediye Başkanı Yorgos Çitiridis’e karşı tavırlarını gerektiği şekilde koydu.

İskeçe ilinde Bulustra (Avdira) Belediyesi’nde bulunan Türk Azınlık meclis üyeleri, Belediye Başkanı Yorgos Çitiridis’in, Hemitli Camii ile ilgili var olan sorunu gündeme almama ısrarı üzerine Belediye meclis toplantılarına katılmama kararı aldı.

Azınlık meclis üyelerinin bu kararlı duruşları, bölge insanı tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. Halk kendi arasında, “işte bu, bize birlik beraberlik içinde dik duran, sorunlarımıza çözüm arayan siyasetle uğraşan insanlar gerek” söylemleri tüm bölgeye yayıldı.

Başkan Yorgos Çitiridis’in bu tutum ve davranışı üzerine, Türk Azınlık temsilcileri ve muhalefet listeleri liderleri tepki amaçlı olarak yapılan son iki meclis toplantısına katılmadılar.

Meclis üyeleri adına Lütfü Çavuşoğlu tarafından konuya ilişkin bir basın açıklaması yayınlandı:

Basın Açıklaması

“Aynı hassasiyetin bizim için hem tarihi hem manevi bir değeri olan Hemetli Cami’sine de gösterilmesini talep etmekteyiz.”

“Avdira Belediyesi’ne seçilmiş olan Azınlık Belediye Meclis ve Yerel Meclis üyeleri, Avdira Belediye Başkanı sayın Tsitiridis’e Hemetli Camii’sinin şehir ve bölge planlamasında yolun caminin büyük bir kısmını yok etmesi konusunu uzun bir süredir Belediye Meclis gündemine taşıma talebinde bulunmaktadır. Bu süre zarfında gösterilen tüm çabalara rağmen Belediye Başkanı sayın Tsitiridis bu haklı talebi kaale almamakta ısrarlıdır.

Bunun üzerine Azınlık temsilcileri ve muhalefet parti liderleri yapılan son iki belediye meclis toplantısına da katılmayarak tepkilerini göstermişlerdir.

İktidar partisi haricinde muhalefette yer alan üç liste temsilcileri bu tarihi camii ile ilgili çözüm arayışına girmelerine rağmen Belediye Başkanı sayın Tsitiridis bu konuyu tartışmaya açmamakta ısrarlıdır.

Kısa bir süre önce yine şehir ve bölge planlamasında özel mülkiyete ait olan ve yol olarak gösterilen arsa sahibinin belediyeye sunduğu itiraz dilekçesi sonucunda belediye yönetimi itirazı haklı bulup vatandaşın mağduriyetini gidermiştir.

Aynı hassasiyetin bizim için hem tarihi hem manevi bir değeri olan Hemetli Cami’sine de gösterilmesini talep etmekteyiz. Nitekim bu tarz planlamalarda ilk önce kültürel faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Belediye başkanının azınlık için büyük önem taşıyan bu konunun tartışmaya bile açmamasını ve haklı talebimizi görmezden gelmesini muhalefetin çözüm arayışlarına rağmen belediye yönetiminin bu tavrını kınıyoruz.

Herhangi bir parti kimliği belirtmeden Avdira Belediyesi’nin Azınlık temsilcileri imzalarımızla sayın belediye başkanına tepkimizi göstermekteyiz.

Bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini talep etmekteyiz.”

Basın Açıklaması imzalayan meclis üyeleri

Genel Meclis Üyeleri

Lütfü Çavuş Oğlu

Bülent Velioğlu

Ceylan Giritli

İlhan Giritli

Şaban Ömer

Mehmet Sami

Kadri Demir

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu