Yunanistan Haber

Miçotakis Bugün Yemin Edecek

Kiriakos Miçotakis saat 13.00'te Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı huzurunda yemin edecek.

Kiriakos Miçotakis, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’dan almak üzere bugün (26/6) Pazartesi saat 11:00’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek.

Kiriakos Miçotakis saat 13.00’te Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı huzurunda yemin edecek.

Miçotakis bugün 26 Haziran günü öğleden sonra yeni kabineyi açıklanması beklenirken, yeni Parlamentonun yemin töreninin 3 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşmesi bekleniyor. Birkaç gün sonra program açıklamalarının okunması ve TBMM’nin yeni hükümete güvenoyu vermesi oylanacak.

Takip edilecek prosedür

Bugün saat 9.00’da İçişleri Bakan Vekili Kalliopi Spanu, 25 Haziran resmi seçim sonuçlarının yer aldığı tabloyu Meclis Başkanı Konstantinos Tasulas’a sunacağı Parlamento binasına gidecek. O da Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’yu bilgilendirmek için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı, yeni Parlamento’da mutlak çoğunluğa sahip partinin lideri olarak ND başkanı Kiriakos Miçotakis ile temasa geçerek onu Başbakan olarak atayacak ve görevi ona emanet edecek. Anayasa’nın 37. maddesinin 2. fıkrasına göre hükümeti kurma görevini verecek.

Yeni Başbakan Kiriakos Miçotakis saat 11:00’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek ve burada Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’dan hükümeti kurma görevini alacak.

İki saat sonra, saat 13:00’de, Kiriakos Miçotakis Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı önünde yemin edecek ve öğleden sonra yeni ND hükümetini açıklaması bekleniyor.

Son olarak 3 Temmuz Pazartesi günü saat 11:00’de son seçimlerde seçilen milletvekillerinin yemin töreni ve ertesi gün 4 Temmuz Salı günü 9’uncu (yirminci) Dönem Genel Kurulu yapılacak.

Yunanistan Parlamentosu Başkanının seçimi, organın başkan yardımcıları ile Parlamento sekreterleri ve dekanlarının seçimi için toplanacak.

Yeni dört yıllık dönemin ilk aşaması olan bu aşama, hükümetin Programının Beyannamelerinin okunması ve Parlamentonun güvenoyu ile tamamlanacak.

Anayasaya (Madde 84) ve Parlamento İçtüzüğüne (Madde 141) göre, Başbakanın yemin etmesinden itibaren 15 gün içinde yeni hükümetin Parlamentoda güvenoyu talep etmesi gerekmektedir.

Son olarak yeni hükümetin açıklamalarına ilişkin Parlamentoda üç gün sürecek tartışmaların, milletvekillerinin yemin töreninden ve Parlamento başkanlığının seçilmesinden birkaç gün sonra gerçekleşmesi ve tartışmaların üçüncü gününde gece yarısı hükümete güvenoyu verilmesi sona ermesi bekleniyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu