Batı Trakya Haber

İTB ve GTGB Ekipleri Hıdrellez Şenliklerine Katıldı

İTB ve GTGB Halk Oyunları Ekipleri, Kuzey Makedonya’nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 29. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivaline katıldı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) ve Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Halk Oyunları Ekipleri, 7-8 Mayıs 2022 tarihlerinde Kuzey Makedonya’nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 29. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivaline katıldı.

İTB ekibi, Çalıklı’daki festivale, İskeçe Türk Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Salihoğlu, İTB Gençlik Kolu Sorumlusu Önder Şabanoğlu ve halk oyunları eğitimcileri Tülin Hacıhalil ve Gökhan Mustafa başkanlığında 22 kişilik bir heyetle katıldı.

Kuzey Makedonya ilk resmi Türk festivali olan ve bu sene 29. düzenlenen etkinlik kapsamında programın ilk günü Kortejin ardından sahne alan halk oyunları ekiplerimiz gösteride bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyük Elçisi Hasan Mehmet Sekizkök ve Kuzey Makedonya’dan üst düzey yetkililerin katıldığı festival büyük ilgi ile takip edildi. Akşam saatlerinde Valondova şehir meydanında gerçekleşen kortej ve gösterimde İskeçe Türk Birliği ekibi sahne almaya devam etti. İlk günün kapanış programı olarak Kültür Merkezinde bir gösteride daha bulunan İTB Halk Oyunları Ekibi ilk günü başarılı bir şekilde tamamladı.

Programın ikinci gününde İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları Ekibi, Çalıklı köyünde geçit töreninin ardından gösteri programında sahne aldı. Balkanların bir çok ülkesinden katılım gösteren soydaşlarımızın takip ettiği ve çok yoğun ilgi gören program başarılı bir şekilde tamamlanmış oldu. Programa katılım gösteren Balkanlar’dan gelen Türk halk oyunları ekipleri çok sıcak bir ortam oluşturarak gençler birbirleri ile sohbet ederek tanışma fırsatı buldular. Ekiplerimiz, 8 Mayıs akşamı Yunanistan’a geri döndü.

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu