Batı Trakya

Habipoğlu Brüksel’e Çalışma Ziyaretinde Bulundu

Halit Habipoğlu, Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan nefret söylemine dikkat çekti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Habipoğlu, 7 Şubat Salı günü Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulundu.

ABTTF Brüksel Temsilciliğinde görevli Deniz Servantie’nin de eşlik ettiği çalışma ziyareti kapsamında ABTTF Başkanı, Romanya’daki Macar azınlığına mensup Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Başkanı Loránt Vincze (EPP, Romanya), İspanya’nın Katalan bölgesinden gelen Jordi Solé (EFA, İspanya) ve Cyrus Engerer (S&D, Malta) ile görüştü.

ABTTF’nin Brüksel’de gerçekleştirdiği siyasi lobi çalışmaları kapsamında ilk kez görüştüğü Jordi Solé ve Cyrus Engerer’e ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Batı Trakya Türk toplumunu ve sorunlarını aktardı. Jordi Solé’nin Avrupa Hür İttifakı(EFA) üyesi olması dolayısıyla Batı Trakya Türk toplumunu tanıyan Jordi Solé’ye ABTTF Başkanı, Batı Trakya’da son dönemde yaşanan güncel sorunları aktardı, eğitim ve din alanındaki özerkliğe yapılan müdahaleleri son dönemdeki gelişmeler çerçevesinde ayrıntılarıyla dile getirdi.

FUEN Başkanı olması dolayısıyla Batı Trakya Türk toplumunu çok yakından tanıyan AP Milletvekili Loránt Vincze (EPP, Romanya) ile gerçekleştirilen 2023 yılının ilk toplantısında ise Batı Trakya’da endişe verici gelişmeler dile getirildi. Bu çerçevede üç milletvekiliyle yaptığı görüşmelerde Halit Habipoğlu, Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan nefret söylemine dikkat çekti. Habipoğlu, Batı Trakya Türk toplumunun kendi ülkesinde ötekileştirici, ayrıştırıcı ve nefrete dayalı bir söylem ile siyaset ve medyada hedef haline getirilmesini son dönemde yaşanan olaylardan örneklerle aktardı. Habipoğlu, Batı Trakya Türk toplumunun sorunların çözümü konusundaki çabasına karşın toplumumuza olan düşmanca tutumunun ülkemizin yöneticileri ile olan diyalog talebini de engellendiğini ifade etti.

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu