Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Habip Oğlu: “Stilyanidis, Bir Kez Daha Gerçekleri Çarpıtıyor”

Rodop ve İskeçe illerinde 141’er devlet Anaokulu varken, tek bir Türk Azınlık Anaokulu yok!

Stilyanidis, Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili gerçekleri çarpıtan söylemini sürdürmeye devam ediyor.

Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis, geçen hafta Şapçı’daki devlet lisesi ile Gümülcine’deki Celal Bayar Türk Azınlık Ortaokulu ve Lisesi öğrenci ve öğretmelerini Yunan Meclisi’nde ağırladı.

Stilyanidis, ziyaret esnasında Celal Bayar Türk Azınlık Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerine hitaben yaptığı açıklamada, bu okulun Azınlık’ın eğitim özgürlüğüne saygıyı simgelediğini, bugün (Batı) Trakya’da Hristiyanlar ve Müslümanların özgürce ve barış içinde yaşadığı ve birlikte ürettiği açık toplum modeli inşa ederek pozitif ayrımcılık konusunda pek çok adım attıklarını ileri sürdü.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu şunları söyledi:

Habip Oğlu: “Stilyanidis, Bir Kez Daha Gerçekleri Çarpıtıyor”

“Bölgemizin milletvekili Stilyanidis, bir kez daha toplumumuz ile ilgili gerçekleri çarpıtarak, toplumumuzun haklarının, eğitim ve dini özerkliğinin yıllardır sistematik olarak ihlal edilmesini görmezden gelmiş, olmayanı varmış gibi göstermeye çalışmıştır.

Rodop ilinde nüfusun çoğunluğunu oluşturmamıza rağmen 25 devlet Ortaokulu ve Lisesine karşılık sadece bir tane Türk Azınlık Ortaokulu ve Lisesi bulunduğunu Stilyanis’in kendisi de çok iyi biliyor.

Yine yazılı soru önergesi ile Avrupa Birliği Komisyonu’nun da dikkatine sunulan İskeçe ilindeki tek Türk Azınlık Ortaokulu ve Lisesindeki bina sorunu ve çift vardiyalı eğitim dayatması yıllardır devam ediyor.

Eğitim özerkliğimize aykırı şekilde İlkokullarımız her yıl birer birer kapatılıyor, iki dilli Azınlık Anaokulları talebimiz yıllardır yok sayılıyor. 2003 yılında 226 ilkokulumuz varken 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında bu sayı 90’a düşmüş durumda!

Rodop ve İskeçe illerinde 141’er devlet Anaokulu varken tek bir Türk Azınlık Anaokulu yok! Bu gerçekler ortadayken Stilyanidis, toplumumuz ve Batı Trakya’ya dair yaratmaya çalıştığı algıya yalnız kendisi inanmaya devam etsin!.”

Haberin devamını oku

Bir Yorum

  1. …κύριε Ταχσίν γιατί εθελοτυφλείτε;Η μειονότητα της Θράκης ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ Συνθήκη της Λωζάνης!!!Μελετήστε λίγο την εν λογω Συνθήκη… .δεν υπάρχει”τουρκική”μειονότητα.Υπάρχει ΜΟΝΟΝ μουσουλμανική Η ΟΠΟΙΑ ΧΑΙΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ ΠΟΛΙΤΗ!!!ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΚΑΤΑΔΙΩΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ-ΕΚΤΟΠΙΖΕΤΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΟ ΗΠΕΙΡΟ,ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΡΑΚΗ,ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,ΑΝΔΡΙΑΝΟΥΠΟΛΗ,ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΚΥΠΡΟ,ΣΤΙΣ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΕΣ ΙΜΒΡΟ ΚΑΙ ΤΕΝΕΔΟ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΙΩΝΙΑ από τη κατοχική “τουρκική”δύναμη ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΜΙΛΕΙΤΕ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu