Yunanistan Haber

“Biz Kimseyi Rahatsız Etmiyoruz”

"Biz kimseyi rahatsız etmiyoruz. Bölgenin kargaşacısı veya revizyonisti olarak değil, bölgenin güvenlik ve istikrarının sağlayıcısı olarak deyim yerindeyse herkesin güvenini kazanmış durumdayız."

Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bizi rahatsız etmeyin, biz de sizi rahatsız etmeyiz” söylemine, “biz kimseyi rahatsız etmiyoruz” diyerek cevap verdi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Atina merkezli yayın yapan “Real FM 97,8” radyo merkezinin konuğu oldu ve kendisine Silahlı Kuvvetler ve Yunanistan-Türkiye ilişkileri ile ilgili yöneltilen soruları yanıtladı.

Bakan Panagiotopulos’a, “Türkiye’nin tahriklerine ve provokasyonlarına Yunanistan olarak nasıl cevap veriyoruz?” Sorusuna şu cevabı verdi.

“Biz kimseyi rahatsız etmiyoruz”

“Kısacası işimizi yaparak, işimizi yapmaya devam ederek iki kelimeyle cevap veriyoruz. Bizim işimiz de bir yandan Silahlı Kuvvetleri, yani caydırıcı gücünü, gerek imkanlarla, gerekse personele elverişli imkanlarla güçlendirmektir.

Son üç yıl içinde ister yeni ister eskilerin bakım ve desteği düzeyinde olsun, teçhizat, yani silah sistemleri seviyesindeki büyük modernizasyon ile ilgili yapılan her şey biliniyor. Seçimler yaklaştıkça bunları anlatacağız. Söyleyecek çok ilginç şeylerimiz var, hiç şüpheniz olmasın. Ama aynı zamanda personel için gerekli olan bazı hükümlerde, çünkü eğitimli ve yetenekli personel olmadan en iyi sistemler bir hiçtir.

Tasarımız Ocak ayında bazı olumlu hükümlerle Meclis’te oylanacak ve çabalarımızın bir ekseninin odaklandığı yer burası: Silahlı Kuvvetlerin bir bütün olarak güçlendirilmesi.

Diğer eksen ise diplomatik çabanın yoğunlaştırılması ve bu çabanın büyük bir kısmını da bölgenin güvenlik meselelerinde istikrar ve güvenlik sorunlarının ele alınması konusunda aynı algıya sahip müttefik dost ülkelerle yakınlaştığımız savunma diplomasisi oluşturmaktadır.

Ve son üç yılda ister Fransa, Suudi Arabistan, Mısır gibi ülkelerle stratejik anlaşmaların ikili düzeyde anlaşmaları ve tabii ki Amerika ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması ile olasılıkları artıran iki kez değiştirdiğimiz büyük bir çalışma ve sonuç olduğuna inanmak istiyorum. Ya dost ülkelerle ikili düzeyde, ya da çok taraflı düzeyde, üyesi olduğumuz kuruluşlar, AB, NATO vb.

Ama aynı zamanda ortak eğitimler, tatbikatlar, Mısır ve Kıbrıs, İsrail ve Kıbrıs, ayrıca İtalya, Fransa ve Kıbrıs ile üçlü oluşumlar ile bazı çok taraflı müttefik oluşumlar da var.

Genel olarak, Yunanistan’ın ayak izini savunma diplomasisi düzeyinde ve aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerin savaş değeri ve hazırlık düzeyinde yoğunlaştırdığını söyleyebilirim.

Bu Türkiye’yi rahatsız ediyorsa kusura bakmayın ama ben bu rahatsızlığın daha da artacağını tahmin ediyorum çünkü her iki seviyede de daha fazlası olacak. Bu bizim görevimiz ve bu bizim işimiz.

Ve size bir şey söyleyeyim mi? Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan duydum tabii ki kendi seçim öncesi dönemi de var ve söylemesi gerekeni söylemesi gerekiyor. Bu siyasi söylemi bağlamında Yunanistan’a yönelik aşırı ve saldırgan söylemler yer almaktadır. “Bizi rahatsız etmeyin, biz de sizi rahatsız etmeyiz” dedi.

Ama biz kimseyi rahatsız etmiyoruz. Bölgenin kargaşacısı veya revizyonisti olarak değil, bölgenin güvenlik ve istikrarının sağlayıcısı olarak deyim yerindeyse herkesin güvenini kazanmış durumdayız.

Ve bu benim görüşüm değil, kendi seçimlerimize yaklaşırken bir şeyler söylemem gerekmiyor. Bu, hem ortakların hem de müttefiklerin herkesin görüşüdür.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu