Yunanistan Haber

Apostolakis: “Türkiye F-16’ları Alacak”

“Türkiye savaşa girmeden kazanımda bulunmak istiyor. Savaşın Türkiye'nin çıkarına olduğunu düşünmüyorum, şu anda kaldıramaz."

Yunanistan’da SİRİZA hükümeti döneminde önce Genelkurmay Başkanı ve daha sonra da Savunma Bakanı olan Evangelos Apostolakis, “Türkiye er ya da geç F-16 savaş uçaklarını alacak” yorumunu yaptı.

Yunan devlet radyosu ERT 1. Programına konuşan Evangelos Apostolakis, “Türkiye savaşa girmeden kazanımda bulunmak istiyor. Savaşın Türkiye’nin çıkarına olduğunu düşünmüyorum, şu anda kaldıramaz. Ancak savaş net bir kazanç ya da kayıp durumu değildir. Bence savaşlarda her iki taraf da kaybeder ancak biriyle savaşa girmenin bedeli ciddi bir şekilde hesaplanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Apostolakis, Türkiye’nin ABD’den F-16 satın alabilmesi için uygun zeminin oluşturulmaya çalışıldığını ileri sürerek, “Ne zaman olacağını bilemem ama bu er ya da geç olacak. Benim endişem, Biden’ın Kongre ve Senato’yu ikna etmesi veya yarattığı gerilimlerde Türkiye’yi bir şekilde yatıştırmaya çalışmasıyla, Türklerin silahlanma konusunda öyle ya da böyle zemini hazırlamasıdır.” Diye konuştu.

“Keyfi karar verip, paylaşım yapamayız”

Yunanistan’ın Ege’de kara sularını 12 mile çıkarma isteğinin Türkiye ile görüşülmesi gerektiğini belirten Apostolakis, kara sularının Ege’de 12 mile çıkarılması halinde deniz taşımacılığı alanının daralacağına dikkat çekti.

Apostolakis, deniz taşımacılığının serbest bir şekilde sürdürülebilmesi ve Yunanistan’ın kara suları ile ilgili egemenlik haklarının güvence altına alınabilmesi için bu durumun dikkate alınması gerektiğini savunarak, “Tüm bunlar için zaman zaman öne sürülen ve değerlendirmeye alınan öneriler var, planlar var, tezler var. Anlaşmaya varılmadı ancak çözümün var olduğunu düşünüyorum. Keyfi karar verip, paylaşım yapamayız.” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu