Yunanistan Haber

ABD Güney Kıbrıs’ı “Silah Deposu” Yapmaya Kararlı

ABD’nin silahlarla oynadığı “kirli oyunları” devam ediyor. Son olarak ABD tekrardan Güney Kıbrıs'a uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararını uzattı!

ABD’nin silahlarla oynadığı “kirli oyunları” devam ediyor. Son olarak ABD tekrardan Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararını uzattı! Bu kararıyla ABD bir kez daha açıkça şunu gösterdi: Adada barışı değil, savaşın hazırlığını yapıyor.

ABD’nin 1987 yılından beri Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah satış kısıtlamalarını 2020 yılında kısmen, 2021 yılında ise tamamen kaldırmıştı. Şimdi de son olarak ABD, Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararını uzattığı belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller’a göre, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ilgili yasa kapsamında 2024 mali yılı için Bakanlığın savunma malzemelerinin yeniden ihracatı ve transferine izin vermesi için Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gerekli koşulları karşıladığını belirlemiş ve Kongre’de onaylandığı ifade ediliyor.

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunun kaldırılması kararının uzatılmasına ilişkin duyduğu memnuniyet ifade ediliyor.

Açıklamada şu ifadeler kullanılıyor:

“Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti, ABD Kongresi tarafından 2019 yılında kabul edilen “Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı Yasası” mevzuatına dayanan bu kararın yeniden teyit edilmesini ve 2024 mali yılı için uzatılmasını memnuniyetle karşılamaktadır.

Amerikan Hükümeti’nin kararı, Kıbrıs (Güney) ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin güvenlik ve savunma alanında ilerlemeye devam ettiğini göstermektedir. Uluslararası hukuk ve Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve istikrar koşullarının oluşturulması ihtiyacı temelinde yürütülen bu stratejik kurumsal iş birliğini derinleştirme hedefimiz devam etmektedir.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu