Uncategorized

192’nci Kaplan Filo’nun Gelecek Olması Yunanistan’ı Heyecanlandırdı

Yunan basını bu tatbikatı Yunanlı pilotlar ile Türk pilotlar arasında bir yarış olarak görüyor. Onun için Yunan Hava Kuvvetleri hazırlıklar şimdiden başladı.

Yunanistan’ın Araksos bölgesindeki askeri üssünde gerçekleştirilecek olan NATO’nun “Tiger Meet 2022” askeri tatbikatına katılmak üzere Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Yunanistan’a gelecek.

NATO’nun “Tiger Meet 2022” askeri tatbikatına Türkiye’den, Balıkesir’de konuşlu bulunan 192’nci Kaplan Filo’nun katılacak olması Yunanistan’ı heyecanlandırdı. Yunan basını bu tatbikatı Yunanlı pilotlar ile Türk pilotlar arasında bir yarış olarak görüyor. Onun için Yunan Hava Kuvvetleri hazırlıklar şimdiden başladı. Yunan basını, “Geliyorlar! Türk F-16’ları NATO tatbikatı için Yunanistan’da.” Başlığı attı.

blank

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon savaş uçakları, 9-20 Mayıs tarihleri arasında Yunanistan’da düzenlenecek olan NATO Tiger Meet 2022 Tatbikatına katılacak. Türkiye’den tatbikata, Balıkesir’de konuşlu bulunan 192’nci Kaplan Filo katılacak.

Kaplan amblemli NATO Hava Kuvvetleri filolarını bir araya getiren “Tiger Meet” (Kaplan Buluşması) Tatbikatı, NATO bünyesinde bu yıl Yunanistan’da yapılacak.

Geçen yıl Portekiz’de yapılan 50’den fazla uçak ve binden fazla askeri uçağın katıldığı tatbikat, 2015 yılında da Türkiye’de Konya’da gerçekleştirilmişti. NATO’nun planlı tatbikatları arasında bulunan Tiger Meet, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) bünyesindeki 335. Mira Filo ev sahipliğinde gerçekleştirilecek tatbikatın ana üssü, Yunanistan’ın batısında bulunan Araksos Hava Üssü olacak. Türkiye’den tatbikata, Balıkesir’de konuşlu bulunan 192’inci Kaplan Filo katılacak.

Tiger Meet 2022’ye fiili katılım sağlayacak diğer ülkeler ise Belçika, İtalya, Yunanistan, İsviçre, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Polonya, Ayrıca Hollanda ve Avusturya gözlemci; Portekiz ise ziyaretçi olarak tatbikatta yer alacak.

Tatbikatta; F-16 Fighting Falcon, HH.101 Caesar, HH.212, Rafale M, F/A-18C/D Hornet, Rafale B/C, Tornado IDS & ECR, E-3A Sentry, Mi-24 Hind, EF-2000 Eurofighter, EF-18+ Hornet, JAS-39 Gripen ve E-2C Hawkeye platformları boy gösterecek.

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu