Yunanistan Haber

Yunanistan Türkiye’yi NATO’ya Şikayet Etti

Atina, Türkiye'nin “Tiger Meet” davetini iptal etti, NATO'ya resmi protesto yazısı gönderdi.

Atina, Türkiye’nin “Tiger Meet” davetini iptal etti, NATO’ya resmi protesto yazısı gönderdi.

Yunan basını, Atina’nın NATO’ya resmi bir protesto yazısı gönderirken Türkiye’nin “NATO Tiger Meet” tatbikatına davetini iptal ettiği ileri sürüldü.

Bugün Ege’de Türk savaş uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal ettiği ve Yunanistan’a ait adaların üzerinde uçuş gerçekleştirdiği ileri sürüldü. Bu gelişmenin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistoklis Demiris, Ege’de yaşananların Türkiye’nin provokasyona yönelik hareketler olduğunu, Yunan egemenliğinin ihlali olduğunu, kabul edilemez bir meydan okuma oluşturduğunu ve uluslararası hukukun temel ilkelerine aykırı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin, Yunan hava sahasını günlük olarak büyük çapta ihlal etme ve yerleşimin bulunduğu Yunanistan’a ait adalar üzerinde uçuşlar yapmasının, Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığında endişelere yol açtığına vurgu yapılıyor.

Neticede, Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’nin “NATO Tiger Meet” tatbikatına katılma davetini iptal etme kararı almasına neden olduğu belirtiliyor.

ABD medyası geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın Türkiye’yi NATO’ya resmi olarak protesto ettiğini ve ittifak üyesini yerleşim yeri olan Yunan adaları üzerinde yetkisiz askeri uçuşlar yapmakla suçladığını bildirdi. Yunanistan, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak, “Türk savaş uçaklarının, Doğu Ege adaları üzerindeki uçuşlarını” protesto ettiği ileri sürüldü.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bu eylemler, Yunan egemenliğinin ihlalini teşkil eder, kabul edilemez bir meydan okumadır ve uluslararası hukukun temel ilkelerine aykırıdır. Uçuşlar, yasadışı ve kışkırtıcı olmasının yanı sıra uluslararası hava trafiğini de tehlikeye atıyor.” İfadelerine yer veriyor.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu