Batı Trakya Haber

“Yunanistan İlkokullarımızı Kapatmak İçin Bahane Mi Arıyor?”

"Türkiye’de Ortodoks Rum toplumunun ilköğretim okullarının sayısının az oluşu nedeniyle bölgemizde ilkokullarımızı kapatmak için bahane mi arıyor?”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Papaioannu’nun Azınlık İlkokullarının kapatılmasıyla ilgili açıklamasını çelişkili açıklama olarak değerlendirdi.

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz bölgemizdeki Türk ilkokullarının kapatılmasında Yunanistan genelindeki uygulamayı esas alarak öğrenci sayısı azlığı nedeniyle mi okullarımızı kapatıyor, yoksa mütekabiliyet ilkesini kötüye kullanarak Türkiye’de Ortodoks Rum toplumunun ilköğretim okullarının sayısının az oluşu nedeniyle bölgemizde ilkokullarımızı kapatmak için bahane mi arıyor?”

Ülkemiz Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Papaioannu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Batı Trakya Türk toplumuna ait 4 ilkokulun kapatılacak olmasına ilişkin olarak anavatanımız Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın 22 Temmuz 2022 tarihli cevabına ilişkin olarak yaptığı açıklamada Ankara’yı gerçeği tersine çevirmekle suçlayarak Türkiye’nin açıklamasını tümüyle reddettiğini belirtti.

22 Temmuz’daki açıklamasında Türkiye, Batı Trakya’da 4 ilkokulun kapatılması kararını kınamış, Batı Trakya Türk toplumuna ait ilkokulların “geçici durdurma” yoluyla kapatılmasına yönelik Yunanistan’ın uyguladığı politikanın sistematik bir hal aldığını belirtmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Papaioannu, Batı Trakya’da kapatılan 4 Türk ilkokuluna ek olarak Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi’nde 29 devlet ilkokulunun da kapatılması kararı alındığını belirtti. Okulların faaliyetini askıya alma kararının Yunanistan genelinde tamamen aynı kriterlerle, yani öğrenci sayısı asgari dokuz (9) öğrenci eşiğinin altına düştüğünde verildiğini belirten Papaioannu, Türkiye’yi yanıltıcı söylemde bulunmakla itham ederek Yunanistan’ın  Trakya’daki Müslüman Azınlık ifadesiyle Batı Trakya Türk toplumunun tüm Yunan vatandaşları gibi özgürlüklerinden ve haklarından tam anlamıyla yararlandığını ileri sürdü.

Papaioannu, Türkiye’deki Ortodoks Rum toplumuna ait olmak üzere İstanbul’da 3, Gökçeada’da ise 1 olmak üzere yalnızca 4 ilköğretim okulunun bulunduğunu belirterek bu durumun Yunanlıların atalarının topraklarından şiddetli ve sistemli bir şekilde köklerinden koparılması sonucu olduğunu ileri sürdü. Buna karşılık Papaioannu, Batı Trakya’da ise bir sonraki eğitim-öğretim yılında 99 ilkokulun faaliyete geçeceğini belirtti.

“Papaioannu’ya şunu sormak isterim”

blank

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Dışişleri Bakanı Sözcüsü’nün yaptığı açıklama oldukça çelişkili. Zira Bakanlık Sözcüsü Papaioannu, 4 ilkokulumuzun daha kapatılacak olması kararına gerekçe olarak Yunanistan genelinde öğrenci sayısı 9’dan az olan tüm ilkokulların faaliyetlerinin durdurulduğunu belirterek önümüzdeki yıl Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nde kapatılacak devlet ilköğretim okullarının rakamını veriyor. Öte yandan Papaioannu, 2008’den 2022’ye 194’ten 99’a düşen ilkokul sayımızda hızlı düşüşü göz ardı ederek Türkiye’de Ortodoks Rum toplumunun yalnızca 4 ilköğretim okulunun bulunduğuna dikkat çekerek bölgemizde 99 ilkokulun faaliyette olması karşısında Türkiye’ye ithamda bulunuyor. Bu noktada Papaioannu’ya şunu sormak isterim. Ülkemiz bölgemizdeki Türk ilkokullarının kapatılmasında Yunanistan genelindeki uygulamayı esas alarak öğrenci sayısı azlığı nedeniyle mi okullarımızı kapatıyor, yoksa mütekabiliyet ilkesini kötüye kullanarak Türkiye’de Ortodoks Rum toplumunun ilköğretim okullarının sayısının az oluşu nedeniyle bölgemizde ilkokullarımızı kapatmak için bahane mi arıyor?” açıklamasında bulundu.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu