Yunanistan Haber

Yunanistan İle Bulgaristan Arasında Enerji Alanında İşbirliği Anlaşması

Ulusal elektrik ve doğal gaz sistemlerinin iletim kapasitesinin artırılması, hidrojen iletim şebekelerinin inşası ve genişletilmesi.

Yunanistan ve Bulgaristan’ın enerji konularında daha fazla işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı (MoU), 18 Ocak 2024 Perşembe günü Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Theodoros Skilakakis ve Bulgar mevkidaşı Enerji Bakanı Romen Radev tarafından imzalandı.

Mutabakat zaptı, Atina’da Çevre ve Enerji Bakanlığı’nda, Çevre ve Enerji Bakan Yardımcısı Bayan Aleksandra Sduku ve Bulgaristan Enerji Bakan Yardımcısı Bayan Iva Petrova’nın yanı sıra Bulgaristan’ın Atina Büyükelçisi Valentin Poiazov huzurunda imzalandı.

İki ülke arasındaki İşbirliği Anlaşmasına göre amaç:

Ulusal elektrik ve doğal gaz sistemlerinin iletim kapasitesinin artırılması, hidrojen iletim şebekelerinin inşası ve genişletilmesi.

Sürdürülebilir ve öngörülebilir bir pazar hedefleyerek, Güney Doğu Avrupa’nın daha geniş bölgesinde yenilenebilir enerji ve hidrojen üretimini optimize etmek. Bu, iletim sistemi operatörleri ve düzenleyici otoritelerle işbirliği içinde yapılacaktır.

İki ülkenin sistemlerini yönetmek ve dengelemek amacıyla elektrik şebekelerinin dijitalleşme sürecinin devam etmesi.

İklim açısından nötr bir ekonomiye geçiş amacıyla AB ve bölgesel çıkarları ilgilendiren ortak projelerin desteklenmesi.

Bakanların ikili toplantısında Bakan Skilakakis ve Radef ile iki ülke arasında Daha İleri İşbirliği Anlaşması’nın imzalanması, “Orta ve Güneydoğu Avrupa Enerji Bağlantısı Yüksek Düzeyli Grubunun Bakanlar Toplantısı (CESEC)” kapsamında gerçekleştirilen eylemler dizisinin bir parçası. )”, 18 ve 19 Ocak 2024 tarihlerinde iki günde Atina’da düzenlendi.

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu