Yunanistan Haber

Yunanistan Basın ve İfade Özgürlüğünde 180 Ülke Arasında 70’inci Sırada

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün raporuna göre, Yunanistan basın ve ifade özgürlüğü alanında 180 ülke arasında 70’inci sırada bulunuyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün raporuna göre, Yunanistan basın ve ifade özgürlüğü alanında 180 ülke arasında 70’inci sırada bulunuyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün raporuna göre, son yıllarda Yunanistan basın ve ifade özgürlüğü konusunda gerileyerek Polonya ve Moğolistan’ın da gerisine düştüğü belirtiliyor.

Geçtiğimiz 2021 yılında Atina’da gazeteci Yorgos Karaayvaz cinayeti yaşanmıştı. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen olay halen aydınlatılmadan Yunanistan’da yeni bir gazeteci skandalı yaşandı.

Bu defasında gazeteci Thanasis Kukakis’in 2 buçuk ay boyunca, gizli servisler ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan “Cytrox” şirketinin çok pahalı Predator kötü amaçlı yazılımı ile cep telefonunun izlendiği olayı patlak Verdi ve son günlerde gündeme oturdu.

Bu yazılım ekran görüntüleri yakalayan, kullanıcı girişlerini kaydeden, cihazın mikrofonunu ve kamerasını açan, gönderilen veya alınan metin mesajlarını (WhatsApp veya Telegram gibi uygulamalar aracılığıyla bile) ve basit telefon görüşmelerini kaydeden, hemen hemen her şeyi yapabilen bir yazılım olduğu ileri sürülüyor.

Bu olayla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, söz konusu izlemenin devlet tarafından yapılmadığını, özel kişi veya kurum tarafından yapıldığını dile getirdi, kendisine sorulan soruları ise yanıtsız bırakması dikkat çekti.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu