Batı Trakya Haber

Yunanistan 14 Yıldır AİHM Kararlarını Uygulamıyor

İskeçe Türk Birliği, Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

İskeçe Türk Birliği, Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet üyeleri, Batı Trakya’daki Türk dernekleri hakkında AİHM kararlarının Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmamasının neden olduğu mağduriyeti ve bu alanda yaşanan son gelişmeleri aktardılar.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İTB Hukuk Danışmanlarından İlker Çavuşoğlu, Batı Trakya Azınlığı yüksek Tahsilliler Derneği İnsan Hakları Kolu Sorumlusu Pervin Hayrullah ve İnsan Hakları Uzmanı Kerem Abdurahimoğlu’ndan oluşan heyet 27 – 30 Mart tarihleri arasında Strazburg’da temaslarda bulundu.

İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazandıkları ancak Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmayan kararlarlarla ilgili olarak Avrupa Konseyi, AİHM İcra Dairesi ve Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin daimi temsilcilikleriyle görüşmelerde bulunuldu.

Heyet üyeleri görüşmelerde, Batı Trakya’daki Türk dernekleri hakkında AİHM kararlarının Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmamasının neden olduğu mağduriyeti ve bu alanda yaşanan son gelişmeleri aktardılar.

Yapılan görüşmelerde, İskeçe Türk Birliği’nin AİHM kararının uygulanması ve derneğin yasal statüsünün iadesi talebine karşı Yunanistan Yargıtay Mahkemesinin ret kararından sonra İTB tarafından 10 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen gösteriyle ilgili 7 ay sonra başlatılan soruşturma hakkında da bilgi verildi.

Heyet, “Bekirusta Dava Grubu” olarak adlandırılan Batı Trakya Türk azınlık davalarıyla ilgili AİHM kararlarının tam ve eksiksiz uygulanması talebini bir kez daha vurguladı. “Bekirusta Dava Grubu” kararlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından takip edilmesinin önemi ve gerekliliği dile getirildi.

Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet, Strazburg ziyaretinde Türkiye’nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kaan Esener’le de görüştü. Ayrıca Strazburg merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu Cojep İnternational Başkanı Ali Gedikoğlu ile görüşme gerçekleştirildi.

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu