Yunanistan Haber

Yunan Basını Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı Gündemine Aldı

Yunan basını Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmasını gündeme aldı.

Yunan basını Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmasını gündeme aldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın 2024 bütçesini sunarken, gündemdeki dış politika alanları ile ilgili son gelişmelere ilişkin bilgi vermesi, 7 Aralık tarihinde Atina’da yapılacak olan Yunanistan ve Türkiye arasındaki 5. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı öncesinde Yunan basınında yer buldu.

Yunan basını, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın dile getirdiklerini sayfalarına şu şekilde taşıdı:

blank

“Tamamının kendilerine ait olmasını istiyorlar! Fidan azınlığın korunmasına Oniki Ada’yı da dahil etti”

“Türk dış politikası, Hakan Fidan’ın ağzından bu yıl ilk kez Yunanistan’daki Azınlığın haklarının korunması kapsamına On İki Ada’yı da dahil etti.

Bütçe sunumu vesilesiyle Türk Parlamentosu’na konuşan Türk Dışişleri Bakanı Yunanistan hakkında şunları dile getirdi:

“Komşumuz Yunanistan’la ilişkilerimizi pozitif gündeme dayalı, dürüst ve yapıcı bir diyalogla ilerletmek istiyoruz. Bunun mahallemizde barışa, istikrara ve refaha katkı sağlayacağına inanıyoruz. Yunanistan ile ilişkilerimiz diplomasi alanında karşılıklı dayanışmanın da yardımıyla olumlu yönde gelişiyor. Yıl içinde gerçekleştirdiğimiz üst düzey toplantılarda pozitif gündem geliştirme çabalarımızı yoğunlaştırdık ve mevcut diyalog mekanizmalarımızı canlandırdık. 7 Aralık 2023’te Atina’da yapılması planlanan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının 5. toplantısının hazırlıklarına devam ediyoruz.

Batı Trakya’daki Türk Azınlığın ve Onikiada’da yaşayan soydaşlarımızın durumu da öncelikli olarak belirlediğimiz konuların başında geliyor. Lozan Barış Antlaşması ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan eğitim, din özgürlükleri, kurumların yönetimi gibi alanlarda soydaşlarımızın haklarının korunmasını yakından takip ediyoruz.”

“Kıbrıs-Müzakereler yalnızca iki devlet arasında yapılır, iki toplum arasında değil”

Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanı, müzakerelerin artık topluluklar arasında değil, yalnızca iki eşit devlet arasında yapılacağını açıkça belirtti.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu